“Trump’ı Rusya seçtirdi..” Amerikalı istihbaratçılar bunu Trump’ın yüzüne söyledi..

1

ABD’nin yeni seçilen başkanı Donald Trump’a şaşkınlık yaşatan bir gündü dün.

Çoktan beri beklenen istihbarat brifingi aldı ülkenin casuslarından ve yüzüne karşı “Sizin seçilmeniz için Putin’den aldıkları talimatla Rusya’nın istihbarat birimleri çalıştı” dediler ve kanıtlarını da gösterdiler.

Hemen ardından da, üzerinde ‘çok gizli’ damgası bulunan konuya ilişkin rapor, üzerindeki ‘gizlilik’ kaldırılarak, kamuoyuyla paylaşıldı.

Rapor iddiaya destek veren pek çok ayrıntıyla dolu.

Trump kanıtları ve raporu görünce ne diyeceğini bilemedi.

Brifingin ardından “Başkanlık koltuğuna oturduğumda ülkemizin seçimlerine kimsenin müdahalesine izin vermeyeceğim” gibi bir şeyler karalayıp Twitter takipçilerine gönderdi.

Öyle anlaşılıyor ki, Trump’ın kendisi de, sandıktan çıkması için dış destek geldiğini nihayet anladı.

Beyaz Saray’da Rusya tarafından seçilmiş bir başkan mı oturuyor olacak?

Amerikalılar şimdi bunu düşünedursunlar.. biz isteyen için bütününe ulaşılmasını sağlayacağımız raporun öne çıkardıklarına bakalım.

Rapor şunu kayda geçiriyor: “Rusya başkanı Vladimir Putin ABD seçimini etkilemeyi amaçlayan bir kampanya için emir verdi. Rusya’nın hedefleri şunlardı: ABD’deki demokratik süreç konusunda halkın inancını azaltmak.. Hillary Clinton’ı gözden düşürerek seçilebilmesini ve başkan olabilmesini engellemek.. Putin’in ve Rusya hükümetinin Trump’ı tercih ettiklerine eminiz.”

İstihbarat örgütlerine göre, Clinton’ın anketlerde önde gittiğini gören Rusya, kampanyasını seçim sonuçlarının geçerliliğini sorgulayacak biçimde değiştirdi. Rus diplomatları bu yolda açıklamalar yapmış… Hükümet adına çalışan troller seçim gecesi devreye sokmak için #DemocracyRIP.” hashtag’i hazırlamış (‘Demokrasi: Allah rahmet eylesin’ demek).
Russia Today TV’si ve Sputnik ajansının Trump yanlısı ve Clinton karşıtı yayınları.. Moskova’nın resmi ağızlarının “Trump’ı ABD’li elitler istemiyor’ propagandaları..
Bunların örnekleriyle dolu rapor…
17 değişik ABD istihbarat örgütünün ortak görüşünü yansıtan rapor, Rusya’nın bundan sonraki seçimleri, hatta ülke politikalarını etkilemeye çalışmaktan geri durmayacağını da öngörüyor.
Kaynak: CNN

1 YORUM

  1. Trump ve Hillerının tartışma proğraminda Trump kendisi Rusyaya çağrı yaptı Hilleri ile ilgili e-mailleri servis yapın diye.Onlarda arkasından hemen yaptılar.Trump neden gizli servislerin hiç birisi ile muhatap olmadı taki senetonun onu başkanlığını onayladığı güne kadar,garantiledi ondan sonra görüştü.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here