Trump’ın akıl hocası Rus şirketinin danışmanı çıktı

0
Trump ve Putin

Hakkında ‘Putin’in adamı’ dedikoduları yapılan, ABD başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump’ın, dış politika konuşmalarının hazırlanmasında yararlandığı kişi, Rusya Devlet Başkanı’nın en önem verdiği alanda çalışan şirketin lobicisi çıktı.

Reagan döneminde (1980-1988) Beyaz Saray’da çalışan Richard Burt memuriyet sonrası kendini lobi çalışmalarına verdi. Son yaptığı lobicilik faaliyeti Rus enerji şirketi GazProm’un büyük ortağı olduğu New European Pipeline AG… Burt o faaliyeti sayesinde Rus şirketinden kısa sürede 365 bin Dolar kazandı.

Önemli olan, Burt’ün eş-zamanlı olarak üstlendiği görev: POLITICO internet sitesi, Amerikalı eski diplomatın New European Pipeline AG firmasının lobisini yaptığı günlerde, Donald Trump’ın ilk dış politika konuşmasını hazırlama işini de üstlendiğini ortaya çıkardı.

New European Pipeline AG’nin en büyük projesi olan ve Ukrayna ile Belarus’a uğramadan Rus gazını Orta ve Batı Avrupa ülkelerine ulaştırması beklenen Kuzey Akımı projesine Polonya hükümeti ile birlikte Obama yönetimi de karşı çıkıyor.

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here