TÜBİTAK 2016 Yılı Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerini Kazananlar

0

Tübitak Bilim Ödülleri, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl, bilimsel araştırmalarıyla bilime evrensel düzeyde önemli katkılarda bulunmuş bilim insanlarına verilmekte olan ödüldür.

Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen bir törenle ödüller sahiplerini buldu. Ödül alan bilim insanlarımızı tebrik ediyor, insanlığa katkı sağlayan tüm bilim insanlarını alkışlıyoruz.

Türkiye’de yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına, Bilim Ödülü kapsamında 2016 yılında 50 bin lira, altın plaket, ödül beratı ve ayrıca araştırma desteği veriliyor.

Bilim Ödülü eşdeğeri olarak oluşturulan Özel Ödül ise yurt dışında yaptığı çalışmalarıyla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hayattaki bilim insanlarına takdim ediliyor. Bu yıl için Özel Ödül miktarı 50 bin lira, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor.

Hizmet Ödülü, Ülkemizdeki bilim ve teknolojinin gelişmesine üstün hizmette bulunmuş kişilere veriliyor. Hizmet Ödülü için hayatta olma koşulu bulunmuyor. Hizmet Ödülü için 2016 yılı ödül miktarı 30.000 TL, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor.

Teşvik Ödülü olarak da çalışmalarıyla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlanan, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmeyen hayattaki bilim insanlarına, 20 bin lira, gümüş plaket ve ödül beratı takdim ediliyor.

2016 Yılı Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerini Kazananlar Listesi

BİLİM ÖDÜLÜ

Prof. Dr. Oğuz GÜLSEREN – Bilkent Üniversitesi, Fizik Bölümü 

Nanobilim ve yoğun madde fiziği alanında nanoteller, karbon nanotüpler ve boya duyarlı güneş pilleri konularındaki konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Bilim Ödülü verilmiştir.

Doç. Dr. Erkan YÜCE – Pamukkale Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği 

Elektronik alanında Mikro-elektronik Devre konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü verilmiştir.

Prof. Dr. Metin HEPER – Bilkent Üniversitesi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi

Siyaset Bilimi alanında genel olarak Türkiye’nin Siyasal Hayatı konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Bilim Ödülü verilmiştir.

ÖZEL ÖDÜL

Prof. Dr. Kemal KAZAN – Avustralya, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO)

Bitki genetiği ve moleküler biyolojisi alanında bitki bağışıklığının moleküler düzeyde tanımlanması ve bitki hastalıklarına çözümler bulunması konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Özel Ödül verilmiştir.

TEŞVİK ÖDÜLÜ

Doç. Dr. Emre Onur KAHYA – İTÜ, Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü

Kozmoloji alanında kozmik enflasyon sürecinde kuantum etkileri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

Doç. Dr. Adem TEKİN – İTÜ, Bilişim Enstitüsü

Teorik kimya ve hesaplamalı enerji malzemeleri tasarımı alanında kuvvet alanı geliştirme ve yeni hidrojen depolayabilen malzemeler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

Doç. Dr. Serdar DURDAĞI – Bahçeşehir Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Biyofizik Anabilim Dalı

Medisinal Kimya ve Moleküler Biyoloji alanında protein bağlanma dinamiklerinin simülasyon ve analizine yönelik olarak sanal tarama, modellerin ve algoritmaların geliştirilmesi, proteinlerin üç boyutlu yapılarının tahminine yönelik olarak model ve programlama kodlarının geliştirilmesi, protein/ilaç ve protein/protein etkileşimlerinin analizi, proteinlerin bağlanma bölgelerinin tanımlanması ve yeni protokollerde uygulanmak amacıyla küçük organik moleküllerin kimyasal tasarımı konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

Doç. Dr. İlke ÖZTEKİN GİLLAM – Koç Üniversitesi, Psikoloji Bölümü

Deneysel Psikoloji ve Bilişsel Sinirbilim alanında bellekte temsil, bilişsel kontrol ve bellek süreçlerinin modellenmesi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here