TÜGVA, devleti ve kamuyu iktidar adına parselleme sistemidir..

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “Biz kadınlar diyoruz ki, sizin erkek yargınızdan da, sizin baskılarınızdan da, işkencelerinizden de korkan tek bir kadın yoktur. Bulamayacaksınız da. Her zulmünüzün karşısında kadınların cesaretini ve direnişini görmeye devam edeceksiniz.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Sevgili Ayşe Gökkan’a 30 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza defalarca tutuklanan ancak kadın mücadelesinden asla geri adım atmayan Ayşe Gökkan’dan intikam alma çabasıdır. Karar hukuki değil siyasidir. Kürt düşmanı, kadın düşmanı politikanın sonucudur. Demek ki İktidar, bir yıl sonra AKP grubunun kalıp kalmayacağından ve meclisi toplayamayacağından endişe ettiği için süreyi 2 yıl uzatarak tezkereyi garanti altına almaya çalışmaktadır. Gidici olduklarını kendileri de görmektedir.

Halkın gündemi, yoksulluk, işsizlik iken iktidar’ın gündemi yine savaş tezkereleridir. Irak/Suriye savaş tezkeresi bugün genel kurulda görüşülecek. Her yıl tezkerenin süresini bir yıl uzatan iktidar, bu kez süreyi 2 yıl uzatmak istiyor. 2023’e kadar parlamentoyu savaş siyasetinin ipoteği altına almaya çalışan tezkerenin adını doğru koyalım. Uluslararası hukuka aykırı olan bu tezkere içeride ve dışarıda çürümüşlük, çözümsüzlük tezkeresidir. Çürümüş yolsuzluk ve rant düzenini ayakta tutma tezkeresidir.

Buradan siyasal muhalefete de seslenmek istiyorum. İktidarın Suriye tezkeresiyle Türkiye’yi yeni maceralara sürükleme ve kendi koltuğunu sağlamlaştırma gayretlerine destek olmayın! Kaybetmekte olan iktidarın değirmenine su taşımayın! Kamuya üst düzey atama mı yapılacak? Yargıya yandaş hâkim savcı ataması mı yapılacak? Referans TÜGVA’dır. Öğrenci yurtları mı paylaştırılacak? Bu vakıf işin merkezindedir.

TÜGVA bir sistemdir. Devleti, kamuyu iktidar adına parselleme sistemidir. Kamuya yandaş mı alınacak? KHK ile ihraçların yeri mi doldurulacak? TÜGVA görevdedir. Kamu arazisine, KHK ile kapatılan kurumların taşınmazlarına mı çökülecek? TÜGVA anında iş başındadır. Merkez Bankasını, TÜİK’i, BDDK’yı ve daha birçok kurumu AKP teşkilatına dönüştürdüler! Bu saydıklarıma Türkiye kamuoyu yabancı değil. Cemaat döneminin yapılanması bugün AKP iktidarında hayat bulmaya devam etmektedir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here