TÜİK binasına alınmadı..

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 11.00’de TÜİK’e gideceğini açıkladı.

Twitter hesabından “TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun.” diyen Kılıçdaroğlu, kısa süre kapıda beklemesinin ardından içeri alınmadı. “TÜİK’in rakamı 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Türkiye İstatistik Kurumu, Cumhuriyeti’nin önemli kurumlarından birisidir. Bu kurumun rakamları, 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Bu kurumun verdiği rakamlar üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler, sosyal çevreler politikalar oluştururlar; düşüncelerini kamuoyuyla paylaşırlar.

Dün, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’ndan randevu istedik. Gelen arkadaşlarımın, milletvekili arkadaşlarımın tamamı, geçmişinde; teknik olarak ekonomide, sosyal bilimde, maliyede çalışan arkadaşlarımız. Buraya sağlıklı tutarlı bilgiler almak için geldik. Randevu verilmediğini, kabul edilemeyeceğimizi ifade ettiler.

Kendilerine, TÜİK’in internet sitesinde yazılı olan metni okuduk. Metin aynen şöyle: ‘Bilgiye nasıl erişilir? Bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız, merkez teşkilatımıza veya bölge müdürlüklerimize başvurabilirsiniz. Ayrıca bilgi talepleriniz için Ankara’da bulunan merkez teşkilatımıza gelebilir veya bölge müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz. Ne diyor? Merkez teşkilatımıza gelebilir, her türlü bilgiyi alabilirsiniz. Kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak, geldik ve bilgi almak istedik.

Bu tablo, aslında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Burada hiçbir gazeteci arkadaşımın, hiçbir vatandaşımın, hiçbir üniversitenin, hiçbir sivil toplum kuruluşunun unutmaması gereken bir gerçekle karşı karşıyayız.

Devletin sahip olduğu bilgiler, bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar; ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor, kapılar kapanıyor. Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik. Türkiye’nin geldiği nokta açısından önemlidir.

Buraya niye geldik? Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bakınız; aylık enflasyon 3.51, yıllık enflasyon 21,31… Şimdi, bu rakamlar güven vermiyor. Bütün vatandaşlarıma açık ve net seslenmek istiyorum. Pazara gittiğimizde, elektrik düğmesine bastığımızda, doğalgazı yaktığınızda; enflasyon gerçekten bunların iddia etiği gibi mi? Yani 3.51 mi?

Burası güven vermediği için bir grup akademisyen ve sosyal bilimci de enflasyon tahmininde bulunuyor. Onlar da piyasaya bakıyorlar, rakamlara bakıyorlar. Onların verileri: Burası 3.51, onlar 9,31 aylık enflasyon diyorlar. Yıllık 21, onlar yıllık 58.63 diyorlar.

Bir partinin, CHP’nin Genel Başkanı olarak; milyonlarca işçinin, emeklinin, memurun hakkını korumak benim temel görevimdir. İşçinin, memurun, emeklinin hakkı korumak benim görevimdir. Benim siyaset yapma anlayışım budur. Ben sosyal demokratım. Devletin sosyal olmasını isterim, fakirden yana olmasını isterim.

Eğer TÜİK rakamları küçültüyor ve bu rakamları doğru diye paylaşıyorsa; bu şu anlama geliyor: Memura, işçiye, emekliye daha az vereceğim, kalkınmadan hiç pay vermeyeceğim, diyor. Böyle bir tabloya sessiz kalırsam, niye siyaset yapıyorum?

İşçinin, memurun, emeklinin hakkını savunmayacaksam; neden siyaset yapıyorum? Buraya gelişimin nedeni o? Memurun, emeklinin, işçinin, milyonların hakkını savunmak için geldim. Siz rakamları küçük gösteriyorsunuz. Soracaktım onlara, bu verileri nereden aldınız? Kimlerden aldınız? Hangi mağazalardan aldınız. Biz de gidelim, bakalım. Milyonların hakkını savunmak temel görevimizdir.

TÜİK; bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir Saray kurumu haline dönüşmüştür. Burası artık bir devlet kurumu değildir. TÜİK’te çalışan arkadaşlar, tamamı şunu unutmasınlar: Hepinizin tabi olduğu yasa, Devlet Memurları Kanunu’dur. Saray memurları ayrı, devlet memuru ayrı. Ben devlet memurlarına sesleniyorum; görevinizi yapın, hakkıyla, dürüstlükle yapın.

Şu binada oturanlar unutmasınlar. Oturduğunuz binalar, vatandaşların ödedikleri vergilerle yapıldı. Yine o binada oturanlar unutmasınlar. Aldığınız aylıklar işçinin, memurun, emeklinin ödediği vergilerle aldığınız aylıklardır. Onlar sizin hakkınızı, hukukunuz savunmuyorlar. Ama biz sizin hakkınızı ve hukukunuzu sonuna kadar savunacağız.

Bu tablonun, Cumhuriyet tarihinde önemli bir tablo olduğunun farkındayım, önemli bir kırılmanın da farkındayım. Eğer devleti oluşturan kurumlar, bilgilerle halkı yanıltıyorlarsa, bilgilerle halkın gelir düzeyiyle oynuyorlarsa, onların hak ettiği gelirleri onlara vermiyorlarsa; vermemek için direniyorlarsa talimatla görev yapıyor, yasalarla değil, yasaların öngördüğü kurallar ile değil, talimatla görev yapıyor, yasaları yönetmelikleri kendi internet sitelerindeki çağrılara bile uymuyorlarsa, kendileri suçludur.

Randevu vermeyen TÜİK’e gittim. Aylardan aralık ayı. Milyonlarca emekçinin ücret artışı bu yalan dolan TÜİK rakamları üzerinden yapılacak. Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur. Kimse unutmasın, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Akıllarını başlarına toplasınlar!”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here