TÜİK ve SGK Verileri İstihdam Hakkında Ne Söylüyor?

0

TÜİK işgücü istatistiklerini açıkladı: 3 milyon 225 bin kişi iş arıyor, ama bulamıyor. Mayıs ayı 2017 için işsizlik oranı %10,2.

Bir önceki sayı, yani Nisan ayı işsizlik oranı %10,5 idi, dolayısı ile bir gerileme varmış gibi görülebilir. Ama 2005 yılından beri Nisan-Mayıs arası işsizlik oranının düşmediği tek yıl geçen sene, o da %0.1 seviyesinde artmış. Dahası, Mayıs ayında bu kadar yüksek işsizliği en son 2010 yılının Mayıs’ında görmüştük.

Enflasyonu tek haneye indirmeyi başardık, ama şu işsizlik oranı bir türlü tek haneye inmiyor. TOBB’tan rica ettik daha fazla işçi çalıştırsınlar diye, bunun için teşvikler verdik, “seferberlik” ilan ettik, yetmedi Kredi Garanti Fonu ile yeni yatırımların önünü açtık ama yine de işsizlik oranı son 7 yılın en yüksek seviyesinde.

Halbuki hükümet yetkilileri sıklıkla istihdam seferberliği sayesinde milyonlarca istihdamın oluştuğunu, işsizliğin tek haneye ineceğini söylüyorlar. Doğrudur, istihdam seferberliğinin başladığı Şubat ayından itibaren istihdamdaki artış son yılların en yükseğidir, ama TÜİK verilerine göre Şubat-Mayıs 2017 yılındaki istihdamdaki artış son 5 yılın ortalamasından sadece yüz bin daha fazla. Bu kadar teşviğin sonucu bu mu olmalıydı?

https://plot.ly/~ofkoru/442/

Yukarıdaki grafikteki rengarenk çizgilerin bir özelliği var: hepsi Ocak-Mayıs yılları arasında aşağıya doğru gidiyor, Haziran-Aralık arasında ise yukarıya doğru tırmanıyor, bazıları Ekim ayında bir tekliyor o kadar. Yani geçmiş gözlemlerimiz bize diyor ki işsizliğin tek haneye inebileceği tek ay Haziran. Eylül’de açıklanacak verilerde tek haneyi gördük gördük! Hükümetin öngörüsünü gerçekleştirmek için son şans Eylül gibi gözüküyor…

Alternatif Veri: Sigortalı İşçi Sayısı

İşgücü ile ilgili elimizdeki tek kaynak TÜİK değil, İŞKUR ve SGK da bu konuda veri yayınlıyor. TÜİK işsizlikle ilgili verilerini anketler sayesinde hazırlıyor. Her ay yaptığı Hanehalkı İşgücü Anketi sayesinde bir ailede kim çalışıyor, kim iş arıyor, kim çalışmak istemiyor gibi bilgileri elde ediyor. Bunun yanında SGK her ay sigortalı çalışan sayısındaki değişimi gösteren istatistikleri yayınlıyor.

Reklam

Geçen aya kadar SGK ve İŞKUR bu verileri yayınlamıyordu. Bir iddiaya göre istihdam seferberliği istenilen sonucu vermediği için devlet bu istatistikleri saklıyordu. Hatta Temmuz ayının sonlarında CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Meclise dilekçe vererek Çalışma Bakanı Sarıeroğlu’na neden bu istatistikleri yayınlamadığını sordu. Sanıyorum ki kısa bir süre sonra da istatistikler tekrardan yayınlanmaya başladı. Böylece TÜİK’e alternatif bir verimiz daha oldu.

İstihdam seferberliğinin ana teşviği yeni alınan işçilerin sigortasını devletin ödemesi. O zaman bizim için önemli olan ücretli ve sigortalı çalışanlardaki değişim. Aşağıdaki grafiğin sol tarafı mavi sütunlar TÜİK’teki Şubat – Mayıs ayı içindeki kayıtlı ücretlilerdeki değişimi, sağ taraftaki yeşil sütunlar da SGK’daki aynı dönem için 4A sigortalı sayısındaki değişimi gösteriyor. Yatay çizgiler ise 4 yılın ortalaması.

https://plot.ly/~ofkoru/444/

Gördüğünüz gibi en sondaki mavi çubuk ortalamanın çok üstünde değil, 150 bin daha fazla, ama en sondaki yeşil sütün diğer bütün sütunlardan çok daha uzun. TÜİK’in verisinde göremediğimiz etkiyi SGK verileri bize gösteriyor, 4A sigortalı çalışanlardaki artış neredeyse bir buçuk katına çıkmış durumda.

SGK verilerine göre istihdam seferberliği bize milyonlarca olmasa da 300 bin civarında ek istihdam sağlamışa benziyor. Ama TÜİK verilerinde seferberliğin etkisi görülmüyor. 

Burada iki soru ortaya çıkıyor: birincisi neden TÜİK’in verileri ile SGK verileri arasında fark var? SGK’daki artış 990 bin kişi iken, TÜİK’te gözüken artış 653 bin. Aradaki 337 bin kişilik fark nereden geliyor? TÜİK’in ücretli kapsamına girmeyip de 4A sigortalı kapsamına girenler mi bu farkı oluşturuyor? Yoksa örneklem kümesi sorunu mu var? Eğer fark örneklem hatası ise TÜİK’in diğer verilerine nasıl güveneceğiz? Belki de işsizlik görüldüğü kadar yaygın değil, veya TÜİK’in ölçtüğünden daha fazla? TÜİK hesaplama sistemini değiştirdiği için 2014 yılından önceki verilerin ne kadar karşılaştırılabilir olduğunu bilmiyorum.  Normal işgücü serisinin revize edilmiş hali var, ama sektörel dağılımın revize edilmiş halini göremedim. O yüzden de bu fark normal mi değil mi tam bir şey söyleyemiyorum.

İkinci soru ise neden SGK verileri uzunca bir süre yayınlanmadı? SGK verileri TÜİK verilerinden daha güzel bir tablo sunuyor Hükümet bu verileri yayınlamayarak boşu boşuna insanları şüpheye düşürdü, acaba hükümet bir şeyleri mi gizliyor diye. Halbuki SGK verileri bizi TÜİK’ten daha çok sevindirirdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here