Tüm Zamanların En Zengin 10 İnsanı

0

Cengiz Han mı daha zengindi, yoksa John D. Rockefeller mı? Basit bir soru, değil mi? Ancak cevaplaması oldukça güç.

Money dergisi, bu soruyu yanıtlamak için ekonomi ve tarih profesörlerini bir araya getirip, araştırmalar yaptırtarak bir cevap aradı. Bu liste için kesin “en zengin 10 adamı bu” demek pek doğru olmasa da, bu listedeki insanlar gerçekten bir servete sahipler ve çok güçlüler.

Keyifle okumanızı dilerim. Özellikle 1 numaradaki Musa Mansa oldukça değişik birisi, Vikipedi veya başka bir kaynaktan kendisini okumanızı tavsiye ederim.

10Cengiz Han

Yaşamı: 1162 – 1227

Ülkesi: Moğol İmparatorluğu

Serveti: Çok büyük kara parçası, başka da birşey değil

Cengiz Han tartışmasız dünya tarihinin en başarılı askeri liderlerindendir. Çin’den Avrupa’ya uzanan çok geniş bir imparatorluğun sahibiydi. Sahip olduğu çok büyük güce rağmen, tarihçilere göre Cengiz Han oldukça mütevazi bir hayat sürmekteydi.

Kendisine ne saray, ne tapınak, ne mezarlık, ne de bir ev yaptı. Cengiz Han bir çadırda doğdu ve bir çadırda öldü.

9Bill Gates

Yaşamı: 1955 – günümüze

Ülkesi: Amerika Birleşik Devletleri

Serveti: 78.9 Milyar Dolar

Yaşayan en zengin insan, Microsoft’un kurucusu. Forbes’e göre en yakın rakibi Amancio Ortega’dan 8 milyar dolar daha zengin.

8Alan Rufus (Kızıl Alan)

Yaşamı: 1040 – 1093

Ülkesi: İngiltere

Serveti: 194 Milyar Dolar (günümüze uyarlanmış)

İngiltere kralı 1. William’ın yeğenidir. Öldüğünde 11.000 sterlini vardı. Bu para o zamanlarda İngiltere’nin gayri safi milli hasılasının %7’sine tekamül ediyordu. Yani bugünün parasıyla 194 milyar dolar!

7John D. Rockefeller

Yaşamı: 1839 – 1937

Ülkesi: Amerika Birleşik Devletleri

Serveti: 341 Milyar Dolar (günümüze uyarlanmış hali)

Rockefeller 1863’te petrol endüstrisine yatırım yapmaya başladı ve 1880’de onun şirketi olan Standard Oil, Amerika’daki petrol üretiminin %90’ını kontrol etmekteydi.

Zamanında sahip olduğu 1.5 milyar dolar ile Amerikan ekonomisinin %2’sine sahipti. Günümüze uyarlarsak, 341 milyar dolarlık bir servet bu.

6Andrew Carnegie

Yaşamı: 1835–1919

Ülkesi: Amerika Birleşik Devletleri

Serveti: 372 Milyar Dolar

Her ne kadar Rockefeller kadar popüler olamasa da, aslında Amerika’nın gelmiş geçmiş en zengin adamı Andrew Carnegie’dir. Zamanında Amerika’nın servetinin %2.1’ine sahip olmuştur.

5Joseph Stalin

Yaşamı: 1878 – 1953

Ülkesi: USSR

Servet: Dünyanın gayri safi milli hasılasının %10’una sahip bir ülkenin tam kontrolü

Stalin modern ekonomi tarihinin sıradışı isimlerinden: dünyanın en büyük ekonomilerinden Sovyet Rusya’ya tam olarak hükmeden bir diktatör. Bu sebeple Stalin’in servetini Rusya’nın servetinden ayırmak oldukça güç.

Sovyet Rusya’nın o dönemde ekonomik serveti 1.4 trilyon dolar. Stalin, siyasi gücü sayesinde, bu paranın önemli bir bölümünü istediği gibi yönetebiliyordu.

4Ekber Şah

Yaşamı: 1542–1605

Ülkesi: Hindistan

Serveti: Dünya hasılasının %25’ini tutan bir ülkeye hükmetti

Babür İmparatorluğu (Hindistan bölgesi) olarak bilinen Türk – Moğol kökenli devlet, en parlak dönemini Ekber Şah döneminde yaşamıştır. O dönem Babür İmparatorluğu dünya servetinin %25’ine hükmetmekteydi.

3İmparator Shenzong

Yaşamı: 1048 – 1085

Ülkesi: Çin

Serveti: Dünya hasılasının %30’unu tutan bir ülkeye hükmetti

Çin’in Song Hanedanı (960 – 1279) dünya tarihinin en güçlü ekonomisine sahip imparatorluklarından bir tanesidir. Bu imparatorluğun ekonomik başarısının arkasındaki sır, teknolojik yenilikler ve vergi toplama sistemlerinin çok gelişmiş olmasıdır.

Prof. Ronald A. Edwards’a (Tamkang Üniversitesi Çin tarihi profesörü) göre Shenzong zamanında, Song Hanedanı dünya hasılasının %30’una sahipti.

2Augustus Sezar

Yaşamı: M.Ö. 63 – M.S. 14

Ülkesi: Roma

Serveti: 4.6 Trilyon Dolar

Sezar tek başına o dönemin dünya servetinin %25 – %30’unu kontrol etmiştir. Stanford Üniversitesi tarih profesörü Ian Morris’e göre bu servetin günümüzdeki karşılığı 4.6 trilyon dolardır. Morris “Sezar tek başına tüm Mısır’ı satın alabilir” diyor.

1Mansa Musa

Yaşamı: 1280 – 1337

Ülkesi: Mali

Serveti: Tarif edilemeyecek kadar zengin

Timbuktu kralı Mansa Musa çoğu kaynakta gelmiş geçmiş en zengin insan olarak tarif edilir. Batı Afrika’daki bu krallığı zengin yapan, sahip oldukları altın yatakları ve krallığın altın üretme kapasitesiydi.

Peki Musa ne kadar zengindi? Tarihçiler, bunu gerçekçi bir rakama dökmenin mümkün olmadığını söylüyorlar.

Musa Mansa 1324’te Mekke’de hacı olmuştur. Musa 60.000 kişilik bir kervanla Mısır Kahire’yi ziyaret etmiştir. Kervanla birlikte, fakirlere dağıtmak amacıyla, 2 ton altın götürmüştür. Bu altınları taşımak için 12.000 köle ve 80 deve kervan dahil edilmiştir. Musa’nın Mısır ziyareti çok sansasyonel olmuştur.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here