Turan Çevik yazdı: Trump’la ‘yeni dünya düzeni’ taşları yerine oturuyor

1

Amerikan Devleti sürpriz yapmadı.

Büyük devletler sürpriz yapmayı sevmez. Bugünü, yarını, önümüzdeki yılları dünya gerçeklerine uygun olarak planlar ve bu plan çerçevesinde eylem planları hazırlar ve uygularlar. Sandık bu planın halka onaylatılmasıdır.

Gerçekte halkın fazla seçme hakkı yoktur. Arıklar açılır, su bırakılır. Suyun açılan arıklardan akmasından başka seçeneği yoktur. Ama su o arıkları kendi açtığını düşünür ve mutlu olur.

Büyük devletler de akıl arıkları açandır, su bu arıklardan akan seçmendir. Seçmenler kendi kişisel iradeleriyle oy kullandıklarını düşünürler, ama o iradeyi şekillendiren gelişmeleri, olayları unuturlar veya kavrayamazlar.

Aslında bu konuyla ilgili ilki 25 Şubat 2016 tarihinde olmak üzere bugüne kadar değişik zamanlarda öngörülerimi ortaya koydum. ABD ‘nin yeni başkanının Donald Trump olacağını ta o günden açık açık yazdım. Bu öngörümü, gerekçelerimle yazılarımda ortaya koydum.

11 Eylül 2001 tarihinden beri ABD tarafından senaryosu yazılmış ‘iki kutuplu yeni dünya düzeni’nde taşlar yerine oturdu.

Bu düzende bir yanda Putin’in liderliğini yaptığı Rusya, diğer yanda yeni ulusal kimliğiyle devletçi politikalara yönelen ABD var.

Obama dönemi, bu yeni döneme geçiş için bir hazırlık dönemiydi.

Reklam

Uzun zamandır zaten Senato’da çoğunluk Cumhuriyetçilerin elindeydi. Hatta Obama dönemi tüm savunma bakanları Cumhuriyetçilerdendi. Şimdi Temsilciler Meclisi’nde de çoğunluğu sağlayarak uygulayacakları politikaların önündeki engeller büyük ölçüde ortadan kaldırıldı.

Bu durumun ABD tarihinde ikinci kez yaşanan özel bir durum olduğu dikkatlerden kaçmamalıdır. Adım adım bugünün planlandığı görülüyor.

Seçimin sonuçları itibariyle küresel sermaye ve yandaşları kaybetmiştir. Kısa bir zaman daha dünyadaki bu yeni düzeni kabul etmek istemeyenlerin ortaya koyacağı artçı sarsıntılar görülecektir.

Nihai olarak ulus devletlerin kesin zaferiyle sonuçlanacaktır.

Bu yeni durumda Avrupa Birliği (AB) ve Çin’i çok zorlu günler beklemektedir.

Avrupa’da ekonomik ve siyasi belirsizlikler olacağı aşikârdır. İngiltere devleti büyük bir akıl devletidir. Dünyanın gidişini önceden görüp AB’den ayrılarak, AB’de oluşacak büyük bir ekonomik ve siyasi krizin faturasıyla diğer ülkeleri baş başa bırakmıştır.

Ülkemizde de, hiç şüphesiz kısa vadede, dünyada iktidar mücadelesi veren bu iki gücün savaşından kaynaklanan olumsuz yansımalar görülecektir. Ancak orta ve uzun vadede ülkemiz hem ekonomik hem de siyasi açıdan güçlenerek çıkacaktır. Zira iki kutuplu bu ‘yeni dünya düzeni’nin istinat noktasıdır Türkiye.

Bu noktanın güçlü olması, ‘yeni dünya düzeni’nin sağlıklı yürümesi için gereklidir.

Reklam

Bu ‘yeni dünya düzeni’nin şifreleri Donald Trump’ın seçim konuşmalarından alınıyor aslında. Trump’ın kişiliği üzerinden bu konuşmaları okumak yanlış olur. Burada “Söyleyene değil söyletene bakmak“ lâzım.

Belki siyasi tecrübe eksikliğinden dolayı ağzından baklayı zamansız kaçırdığı gerçek niyetlerini duymuş olduk. Ama hiç biri emin olun rastgele söylenmiş sözler değil.

“ABD seçimlerinden bize ne” diyenlere, ben de diyorum ki, sizin için leb de bir leblebi de bir.

Leblebi Çorum’dan geldikten sonra.

 

 

1 YORUM

  1. Brexit’in bir öngörü sonucu olduğu zaten aşikar fakat AB’deki olası ekonomik-siyasi krizlerden kendini izole edebilmesi kısa vadede pek mümkün görünmüyor, Birlik’ten ayrılmanın uzun bir süreç olduğu düşünülünce.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here