Türk heyeti, İdlib’de ateşkes istedi..

0

Türk heyeti, İdlib’deki durumla ilgili Ankara’da görüştüğü Rus tarafına, bölgede bir an evvel ateşkes sağlanması gerektiğini bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da İdlib’de sivillere yönelik ”gelişigüzel saldırıların savaş suçu” olduğunu belirterek, Rusya ve Esed rejimine ”insani ateşkes” çağrısı yaptı. Maas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen çocukların donarak öldüğüne dikkati çekti.

Esed rejimi ve Rusya’dan, İdlib’de yaşanan insani kriz konusunda uluslararası çağrılara kulak vermesini isteyen Maas, Rusya ve rejimin savaşın tarafları olarak sivilleri koruma yükümlülüğü bulunduğunu ancak hastaneleri ve okulları bombalamaya devam ettiğini söyledi.

Maas, “Sivillere yönelik gelişigüzel saldırılar, savaş suçu ve bu suçları işleyenler sorumlu tutulmalı.” dedi. ”İnsani ateşkes” çağrısında da bulunan Maas, bu konuyu Türk ve Rus mevkidaşlarıyla da konuştuğunu aktardı. Maas, “Almanya ve Fransa, ateşkes konusunu Rusya ve Türkiye ile en üst düzeyde görüşmeye hazır.” ifadesini kullandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here