Türk heyeti Rusya’ya gidecek..

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib konusunda Türk heyetinin pazartesi günü Rusya’ya gideceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “56. Münih Güvenlik Konferansı”na katılmak üzere bulunduğu Münih’te, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Maas ile yaptığı görüşmede, İdlib konusunun gündeme geldiğini aktaran Çavuşoğlu, İdlib’de rejimin siyasi çözüm yerine askeri çözüme inandığını ve son zamanlarda saldırganlığını artırdığını belirtti. Çavuşoğlu, bu saldırıları durdurmak için Türkiye’nin, Rusya ile çaba sarf ettiğine değinerek, “Pazartesi günü bizim heyetimiz Moskova’ya gidecek, daha önce Rus heyeti Ankara’daydı. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ateşkesin tesis edilmesi için birlikte çaba sarf edilmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “İngiltere ve ABD’nin verdiği desteği, başta Almanya olmak üzere, Avrupa ülkelerinden ve Avrupa Birliği’nden (AB) de daha görünür şekilde görmek istiyoruz. Eğer biz bunu durduramazsak, büyük insani trajedi olacak.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, şu anda Türkiye sınırına yaklaşan insanlar için Almanya’nın da desteğiyle briket evler yaptıkları bilgisini paylaşarak, bunun geçici çözüm olduğuna dikkati çekti. Asıl önemli unsurun ateşkesin sağlanması olduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Biz istiyoruz ki; Rusya ile yaptığımız ve yapacağımız görüşmelerde, diplomasi yoluyla bunu başaralım ama eğer bu mümkün olmazsa, gerekli tedbirleri de alacağımızı zaten Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) açıkladı. Çünkü rejim, sadece masum insanları hedef almıyor. Bizim sahadaki gözlem noktalarındaki askerlerimizi de hedef alıyor. Bizim buna müsamaha göstermemiz mümkün değil.”

‘Libya’da kalıcı bir ateşkesten sonra tek çözüm, siyasi çözümdür’

Mevkidaşı Maas ile yaptığı görüşmede, Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürece geçilmesi için bundan sonra birlikte nasıl çalışabilecekleri konusunu değerlendiklerini aktaran Çavuşoğlu, sahadaki mevcut sorunların da gündeme geldiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Libya’da kalıcı bir ateşkesten sonra tek çözüm, siyasi çözümdür. Bunun için de birlikte çalışacağız.” dedi.

Reklam

Sahadaki en büyük riskin, Hafter’in ihlalleri olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, sivillere yönelik saldırılarını artıran Hafter’in mutlaka durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, “MİT’in, Almanya’da özellikle PKK ve FETÖ konularında istihbarat topladığı” iddialarına ilişkin yöneltilen soruya karşılık, Türk istihbaratının, Alman istihbaratı gibi meşru olduğunu ve Türkiye’de Alman istihbaratının akredite unsurları olduğu gibi Almanya’da da Türk istihbaratı unsurları bulunduğunu söyledi.

İki ülkenin içişleri bakanlıkları ve istihbaratları arasında iyi iş birliği bulunduğuna da dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Fakat sizin söylediğiniz tamamen komplo teorisi ve gerçek dışıdır. Almanya’da PKK’yı destekleyen ve PKK lehine faaliyet gösterenler var. Aynı şekilde, Türkiye’de darbeyi yapanların sorumluları, en önde gelenleri Almanya’da yaşıyor. Sadece Amerika’da yaşamıyor. Esasen bu insanlara yönelik gizli istihbarat toplamaya gerek yok.

Almanya’da faaliyetlerini çok açık şekilde kamuoyunun önünde sürdürüyorlar. Diğer taraftan, özellikle Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra saldırıya uğrayanlar, bizim vatandaşlarımız. Neden sadece FETÖ ve PKK’lıların haklarını savunmaya kalkışıyorsunuz?”

Çavuşoğlu, birkaç gün önce Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) ait 4 camiye bomba ihbarı yapıldığını ve terör örgütü PKK’ya karşı duran Türklere yönelik saldırılar olduğunu hatırlatarak, “Siz ise sadece PKK ve terör örgütlerine yönelik saldırıları gündeme getiriyorsunuz ama vatandaşlarımıza yönelik bu saldırıları, İslamofobik ve teröristlerin yaptığı bu saldırıları görmezden geliyorsunuz.” diye konuştu.

“Başka bir insani kıyıma izin vermeyeceğiz”

Türkiye’nin, bulunduğu coğrafya itibarıyla çoklu çatışmalarla dolu çalkantılı bir bölgede yer aldığına işaret eden Çavuşoğlu, Suriye, Irak, Balkanlar ve Doğu Akdeniz gibi alanlardaki istikrarsızlıkların Türkiye’yi doğrudan etkilediğinin altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, Suriye meselesinin bu durumu özetleyen iyi bir örnek olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin, komşusu Suriye’de 2011’den bu yana yaşanan başarısızlıktan çok zarar gördüğünü dile getirdi.

Reklam

Esed rejimi tarafından Türk askerlerine yönelik İdlib’de düzenlenen saldırıya da değinen Çavuşoğlu, “Burada başka bir insani kıyıma izin vermeyeceğiz. Müttefik ve ortaklarımızdan bizimle çalışmasını, rejim ve destekçilerine saldırganlıklarını durdurmak için azami baskı uygulamasını bekliyoruz. Bu, Avrupalı müttefiklerimiz için de kritik bir test.” diye konuştu.

Türkiye’nin dış politika yönelimine ilişkin birçok sorunun gündeme geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye hiçbir yöne doğru gitmiyor. Türkiye, güçlü bir NATO müttefiki ve eski bir Avrupa gücüdür ancak tarihimiz, coğrafyamız ve beşeri sermayemiz bizi diğer birçok dünyanın parçası yapıyor.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin dış politika tercihlerinin, düşünmeden alınmış kararlarla şekillenmediğine vurgu yaparak, “Bu tercihler, var olan durumun değerlendirildiği ve ileriye dönük inisiyatiflerdir.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Libya meselesine de değinerek, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in, meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) saldırdığını kaydetti.

Çavuşoğlu, önde gelen bazı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinden (BAE) destek alan Hafter’in bu durumdan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, “Suriye’den sonra Avrupa (Batı), (Libya’da da) bir kez daha başarısız olmamalı ve krizin bir trajediye dönüşmesine izin vermemeli.” diye konuştu.

Türkiye’nin girişimci ve insani dış politikayla sürdürülebilir kalkınma, barış ve istikrar için koşullar oluşturma amacıyla inisiyatif aldığının altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye’nin halihazırda 246 temsilcilikle dünyada temsilcilik sayısı bakımından da en büyük 5’inci diplomatik ağa sahip olduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin son dönemde ağırlık verdiği “Yeniden Asya” ve “Dijital Diplomasi” girişimlerinin, Türk dış politikasının yenilikçi ruhunu ortaya koyduğunu vurgulayarak, söz konusu girişimlerin, Türkiye’nin geleceğe hazırlanma isteğini yansıttığını kaydetti.

Öte yandan, Çavuşoğlu, Türkiye’nin, çatışmaların önlenmesi ve barışçıl çözümlenmesinde aktif roller üstlendiğini sözlerine ekledi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here