Türk siyaseti göçüyor!..

0
Bülent Ecevit Necmettin Erbakan Mesut Yılmaz Süleyman Demirel Erdal İnönü Alparslan Türkeş.

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, 73 yaşında hayata veda etti. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’nde düzenlenen cenaze töreniyle Yılmaz, son yolculuğuna uğurlandı.

Böylece Mesut Yılmaz’ın vefatıyla birlikte 1980 sonrası Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden biri daha aramızdan ayrıldı. Yılmaz’dan önce yine aynı dönemlerde siyaset yapmış birçok isim daha ebediyete intikal etmişti.

Haber için kullandığımız fotoğraf karesinde yer alanlardan hiçbir isim, “Her nefis ölümü tadacaktır” hakikatiyle artık aramızda değil.

Anıtkabir ziyareti sırasında çekilen bu tarihi fotoğrafta, soldan sağa doğru Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel, Erdal İnönü ve Alparslan Türkeş yan yana yürüyor. Bu esnada Demirel ile Yılmaz’ın sohbet ettiği gözleniyor.

Bu altı liderin yürüyüşünde bir nezaket bir zerafet olduğu belli oluyor. Bu isimlerin 11 Ekim 1991 tarihinde TRT’de katıldığı bir tartışma programında ortaya koydukları uslüp, şimdilerde Türk siyasetinin özlemle, hasretle aradığı bir uslüp.

Vefatlarıyla birlikte sanki Türk siyasetinden de bu nezaket ve zerafeti alıp götürdüler. Türk siyaseti göçerken yerini kavgacı, hoşgörüsüz, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, sertlik kokan bir yapıya bıraktı. Artık liderler bir araya gelmiyor. Bir konu, karşılıklı müzakere edilemiyor.

Türk siyaseti bir daha o günlerdeki uslüba kavuşur mu; bilinmez. Ocakmedya ailesi olarak bizler de başta Mesut Yılmaz olmak üzere ebediyete göç etmiş tüm siyasi parti liderlerine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here