Türk Siyasetinin Devlet Adamı.. Abdullah Gül

0

Bugün 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün doğum günü. Türk siyasetinin önemli isimlerinden biri olan Gül, vazife aldığı dönemlerde ve sonrasında devlet adamlığı vasfıyla ön plana çıktı. Uzlaşmacı tavrı, sağduyusu, problemlere yaklaşım tarzı, üslubu ve soğukkanlılığıyla gerçek bir devlet adamı olduğunu her daim gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı görevini devrettikten sonra dahi siyasette sürekle aranan isim oldu. Kendisi çok az açıklama yapmasına karşın Gül’ün ismi her platformda gündeme geldi. Türkiye’nin yaşadığı kriz ortamında, gelişmeler hakkında en çok da onun ne düşündüğü merak edildi. Şahsına yapılan haksızlıklar karşısında dahi soğukkanlılığını korudu. Ülkenin selameti açısından tartışma ortamlarından uzak durmaya çalıştı.

Bizler de Ocakmedya ailesi olarak kendisinin doğum gününü kutluyor, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve hayırlı bir ömür diliyoruz. Şimdi sizlere 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kısa bir hayat hikayesini sunuyoruz.

Wikipedia’da yer alan bilgilere göre Abdullah Gül, 29 Ekim 1950 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. Babasının adı Ahmet Hamdi Gül, annesinin adı Adviye Satoğlu. Kayseri Gazi Paşa İlkokulu, Nazmi Toker Ortaokulu ve Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine girdi. 1974 yılında mezuniyet sonrası aynı fakültede başladığı doktora çalışmaları için iki yıl İngiltere’de kaldı.

1983 yılında İstanbul Üniversitesinden Doktor unvanı aldı. O dönem İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesinde (1992’de İTÜ’den ayrılarak Sakarya Üniversitesine dönüştü) Endüstri Mühendisliği bölümünün kuruluşunda çalıştı ve aynı bölümde ekonomi dersleri verdi. 1989’da uluslararası ekonomi dalında Doçent oldu.

Öğrencilik yıllarında Gençlik Örgütü Milli Türk Talebe Birliği bünyesinde yer aldı. Memleketi Kayseri’de, Necip Fazıl ekolünden Söğüt Fikir Kulübünde çalıştı ve bu ekolün ileri gelenlerinden Ali Biraderoğlu’nun fikri çevresinde bulundu.

1983-1991 yılları arasında İslam Kalkınma Bankasında ekonomi uzmanı olarak çalışan Gül, 1991 yılında yapılan seçimlerde Refah Partisinden 19. Dönem Kayseri Milletvekili olarak Meclis’e girdi. 1993’te Refah Partisi’nde genel başkan yardımcılığı görevine getirilen Abdullah Gül, 1995’te yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi 20. Dönem Kayseri Milletvekili seçildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu üyelikleri de yapan Gül, 28 Haziran 1996’da kurulan RP-DYP Koalisyon hükûmetinde Devlet Bakanlığı ve Hükûmet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Refah Partisi’nin 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından önce kurulan Fazilet Partisi’ne geçen Abdullah Gül, 18 Nisan 1999 genel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden 21. Dönem Kayseri Milletvekili seçilerek tekrar parlamentoya girdi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliği

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğini de yürüten Gül, 8 Mart 2000 tarihinde, partide “yenilikçi kanat” olarak adlandırılan milletvekillerinin desteğini alarak genel başkanlığa adaylığını koydu. 14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Kongresi’nde 521 oy alarak 633 oy alan Recai Kutan’ın gerisinde kaldı.

Kongre sonuçları, siyasi çevrelerce “parti tabanının Yenilikçi olarak adlandırılan kanadı geniş ölçüde desteklediği ancak partinin henüz bir yönetim değişikliğine hazır olmadığı” şeklinde yorumlandı. Fazilet Partisi’nin 22 Haziran 2001’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra bir süre bağımsız kalan Gül, 14 Ağustos 2001’de kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Kurucular Kurulu üyesi olarak partinin kuruluşunda aktif rol aldı.

AK Parti Kayseri Milletvekili ve Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Gül, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak yeniden seçildi. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasaklı olması nedeniyle 16 Kasım 2002’de 58. Hükûmeti kurmakla görevlendirildi.

Türkiye’nin 58. Hükûmeti, Başbakan Abdullah Gül tarafından, 18 Kasım 2002’de kuruldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın, 9 Mart 2003 Siirt Milletvekili Yenileme Seçimi’nde Meclis’e girmesinden sonra Abdullah Gül başkanlığındaki 58. Hükûmet, 11 Mart’ta istifa etti.

Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 14 Mart 2003’te kurulan 59. Hükûmet’te (2. AK Parti Hükûmeti), Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 3 Ekim 2005’te başlayan Avrupa Birliği müzakereleri için birçok yetkisini Baş Müzakereci Ali Babacan’a devretti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi

24 Nisan 2007 tarihinde yapılan AK Parti Grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanı adayı olduğu açıklandı. 27 Nisan tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı birinci tur seçimlerinde 357 kabul oyu çıkmasına karşın 367 sayısına ulaşılamadığı için seçim ikinci tura kaldı.

Anayasanın ilgili hükmü gereği ilk oturumun açılabilmesi için 367 üyenin Meclis’te hazır bulunması gerektiği gerekçesi ile Cumhuriyet Halk Partisi tarafından oturumun iptali için Anayasa Mahkemesine açılan dava sonucu Meclis’in bu birinci oturumu, Anayasa Mahkemesinin 1 Mayıs 2007 tarihli kararı ile iptal edildi.

6 Mayıs 2007 tarihinde Meclis’te yapılan iki yoklamada da toplantı yeter sayısının bulunamayışı yüzünden Abdullah Gül, 11. Cumhurbaşkanı seçilemedi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinin ardından AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesinde Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilememesinin etkili olduğu görüşü öne çıktı.

Bunun sonucu olarak da Abdullah Gül tarafından “bunun cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin açık bir mesaj olduğu” yorumu benimsendi. 13 Ağustos tarihinde kulislerde konuşulan 11. Cumhurbaşkanı adaylığı kesinleşti. 20 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda 341 oy aldı. 24 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda 337 oy aldı.

Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyetinin 11. cumhurbaşkanı seçildi. Böylece Nisan 2007’de başlayan Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanını seçim süreci sona erdi.

Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007’den 28 Ağustos 2014’e kadar cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdü. 26.01.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu ile görev süresi 7 yıl olarak netlik kazandı. Anayasa Mahkemesi kanunun ikinci kere aday olmasını engelleyen hükmünü iptal etti ancak tekrar aday olmadı. Görevini 28 Ağustos 2014’te Recep Tayyip Erdoğan’a devretti.

21 Ağustos 1980’de Hayrünnisa Gül ile evlenen Gül’ün Ahmet Münir, Kübra ve Mehmet Emre adlarında üç çocuğu dünyaya geldi. Gül, İngilizce ve Arapça biliyor. Ayrıca Beşiktaş takımını tutuyor.

Abdullah Gül’ün yazdığı kitaplar ise şunlar:

Demokrasi ve Hukuk Yolunda

Global Perspektif

Gelecek Yakın

Diplomaside Erdemli Güç

Türkiye’yi ve Dünyayı Yeniden Düşünmek

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here