Türkiye ile Irak arasında PKK krizi..

0

Irak ordusu, Türkiye’nin insansız hava aracıyla düzenlediği saldırının Irak sınır muhafızlarını hedef aldığını ve saldırıda iki komutanının öldürüldüğünü açıkladı. Iraklı yetkililer, söz konusu Sınır Muhafızı komutanlarının PKK’lılarla görüşme halindeyken vurulduğunu belirtti.

Olay üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat’a yapmayı planladığı ziyaret iptal edildi. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ise Irak Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı ve Türkiye’ye protesto notası verildi. Irak’ın Türkiye’ye nota vermesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Yıllardır Irak’ta yuvalandığı bölgelerden ülkemize yönelik saldırılarda bulunan PKK terör örgütü, Irak’ın egemenliği, toprak bütünlüğü, güvenliği ve istikrarına da meydan okumaktadır.

Ülkesinde bulunan PKK unsurlarına karşı gerekli önlemleri almak öncelikle Irak’ın sorumluluğundadır. Bu hususta ülkemiz Irak ile işbirliğine hazırdır. Ancak Irak’taki PKK varlığına göz yumulmaya devam edilmesi halinde ülkemiz sınırlarının güvenliği için nerede olursa olsun gerekli göreceği tedbirleri şimdiye kadar olduğu gibi almakta kararlıdır.

Irak’ı bu doğrultuda gerekli adımları atmaya, bu durumu fırsat bilip ülkemize yönelik mesnetsiz iddialarda bulunan diğer bazı ülke ve bölgesel örgütleri de teröristleri cesaretlendiren ve terörle mücadelede çifte standart içeren yaklaşımlarına son vererek, ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here