Türkiye, OECD ülkeleri arasında ilkokulları açık arayla en uzun süre kapatan ülke..

0

Türk Tabipleri Birliği, dünyada AVM, restoran, fabrika ve iş yerlerini açık tutarken okulları kapatan başka bir devlet bulunmadığını bildirdi. Türkiye’nin, OECD ülkeleri arasında ilkokulları açık arayla en uzun süre kapatan ülke olduğuna dikkat çekti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Vedat Bulut, basın toplantısında Ramazan Bayramı sonrası öncelikle okulların açılması çağrısında bulundu. Kovid-19 salgınından en çok etkilenen alanlardan birinin eğitim olduğuna dikkati çeken Bulut, bu süreçte öğrencilerin büyük zarar gördüğünü vurguladı.

Bu konuda bilim insanlarıyla uzun süredir çalışma yürüttüklerini dile getiren Bulut, salgın sürecinde eğitim alanında neler yapılması ve sorunlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini ele aldıklarını aktardı. TTB Okul Sağlığı Çalışma Grubu adına açıklama yapan Tomris Cesuroğlu ise kısmi açılmalar dışında okulların bir yıldır kapalı olduğuna işaret ederek “Dünyada AVM, restoran, fabrika ve iş yerlerini açık tutarken okulları kapatan başka bir devlet bulunmamaktadır. Türkiye, OECD ülkeleri arasında ilkokulları açık arayla en uzun süre kapatan ülke olmuştur.” diye konuştu.

Okulların kapalı olması nedeniyle öğrencilerin birçok kayıp yaşadığını dile getiren Cesuroğlu, şöyle devam etti: “Bu kapanmalar nedeniyle çocukların yaşadığı bilişsel, duygusal ve fiziksel kayıpların ne yazık ki telafisi yoktur. Daha fazla kaybı engellemek için Ramazan Bayramı sonrasında, diğer yerler açılmadan önce ilk olarak okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, köy ve belde okulları ve özel eğitim merkezleri açılmalıdır.

İngiliz varyantının çocukları daha fazla etkilediği ya da çocuklarda daha ağır hastalık yaptığı yönündeki söylentiler, yapılan araştırmalarla çürütülmüştür. Kovid-19’un ağır seyretme riski ve bulaşıcılığı, bu varyant varlığında dahi yaş azaldıkça keskin şekilde azalmaktadır. Okul öncesi ve ilkokul yaş grubu, Kovid-19’dan en az etkilenen ve bulaştıran grup olmaya devam etmektedir. 12 yaş üstü gençler hastalıktan daha az etkilenmekle birlikte bulaştırıcılıkları yetişkinlerle yaklaşık olarak aynıdır.”

Okulların salgının ana yayılma merkezi olmadığını ve buralardaki vakaların toplumdaki yayılımdan kaynaklandığını anlatan Cesuroğlu, “Çocuklar daha az bulaştırıcı olduğu için Kovid-19 geçiren çocukların hastalığı okullardan değil, çoğunlukla birlikte yaşadıkları yetişkinlerden ya da restoran, düğün gibi diğer sosyal, kalabalık ortamlardan aldığı anlaşılmaktadır.” dedi. Okulların kapanmasının Kovid-19’un yayılımını azaltmadığını belirten Cesuroğlu, açılmasının da vakaları artırmayacağını vurguladı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here