Türkiye S-400 sistemlerini denedi.. Pentagon’dan kınama geldi

0

Türkiye, Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerini Sinop’ta test etti. AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun da twitter hesabından bir videoyla teste ilişkin paylaşım yaptı. Türkiye’nin S-400 denemesine ABD’den kınama geldi.

Yazılı bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Pentagon’un söz konusu teste ilişkin haberlerden haberdar olduğunu belirterek, “Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor. Operasyonel bir S-400 sisteminin, Türkiye’nin ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmediğini açıklıkla ifade ettik.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, “Türkiye’nin bunları operasyonel hale getirdiği haberlerinden kaygı duyuyoruz. Aktif hale getirilmemeli. Bunu yapmak güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyor.” yorumunda bulundu.

Hoffman, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını aktararak, “S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here