Türkiye şuanda öyle bir noktaya geldi ki zaten battı..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Karar TV’de gündemi değerlendirdi. “Türkiye’nin ekonomik gücü ne yazık ki çok zayıf.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Arkadaşlar hala bunu manipülasyonlarla hallederiz zannediyorlar. Bu mümkün değil. Borca batmış bir ülke o borcunu neyle ödeyecek? Kaynak bulması lazım. Kaynak nerede? İki tane yolu var; bir tanesi, siz üretirsiniz, satarsınız, kazanırsınız, kazanç ile ödersiniz. Bir de borç alırsınız.

Türkiye üretmiyor. Bu iktidarın ekonomi politikası, üretime dayalı bir ekonomi politikası değil. 18 senelik iktidarları döneminde, ülkenin 45 yıllık birikiminin tamamına yakınını sattılar. Bu mantık Türkiye’yi kurtarmaz. Arkadaşlar hala bunu anlayamadı. Kendi içinde müzakere yapmayan iktidar, muhalefetin ikazlarını da dikkate almıyor.

İktidarın bu mantıkla ekonomiyi düzeltebileceğine binde bir bile ihtimal vermiyorum. Türkiye şimdi batak bir ekonomi ile dışarıdan borç almaya kalkıyor. IMF, bir ülkenin bütünüyle problemini çözmez. Trafik lambası gibi görev yapar. IMF borç verdiği zaman ekonominizi kontrol etmek ister. Onların tedbirlerine uymak sizi batırır. Fakat Türkiye şuanda öyle bir noktaya geldi ki zaten battı.

Türkiye karşılaştığı problemlere çözüm üretemeyen bir ülke konumuna düştü. Üzülerek söylüyorum. Genel baktığımda hazine tam takır. Merkez Bankası’nın kasasında bile bir şey kalmamış. İşsizlik almış başını gidiyor. Üretemiyoruz, dolar yükseliyor. Bu ne manaya geliyor: Hükümet artık hükümet etme vasfını kaybetti. Maalesef. Benim sözümden dolayı kızacaklar belki ama bu bir gerçek.

Darbe söylentileri AK Parti’den başka kimin işine yarıyor? Hiç kimsenin. Çünkü kimse darbeyi tasvip etmez. Darbeyi gücü olanlar yapar. Silahlı Kuvvetler yapar. Sokaktaki vatandaş darbe yapamaz. Bu tip iddialar doğrudan doğruya menfaati olanlar tarafından üretilen iddialar olduğu kanaatindeyim.”

Saadet Partisi’nin yeni partiler ve İYİ Parti ile birlikte yeni bir ittifak kuracağına yönelik iddia hakkında ise Karamollaoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu tip iddialar her zaman olur, olacaktır da. Ama ben bu görüşmeler neticesinde nasıl bir tablo ortaya çıkar şimdiden söylemem doğru değil. Ben Türkiye’de kamplaşmanın ortadan kalkması gerektiğine inanıyorum. ‘Bu kamplaşmanın tüm kabahati bir noktada’ demek de doğru değil. Sağcı diye tarif edilen, muhafazakar diye tabir edilen, yerine göre İslamcı diye tarif edilen bir kesim var. Bir de milliyetçi, sosyal demokrat, solcu diye tarif edilen kesim var. Özellikle bu noktada, özellikle sosyal demokratlara sesleniyorum; arkadaşlar, Müslümanlıkla aranızdaki köprüleri yeniden inşa etmeye çalışın. İslam sanki bir düşmanmış, Müslümanca yaşayan bir insanla oturup konuşmak mümkün değilmiş gibi bir intibayı kenara bırakın ve siz de bir adım atın.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here