Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki harekatın yeniden başlamayacağına dair güvence verdi..

0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Rusya’ya Suriye’nin kuzeyindeki harekata yeniden başlama niyetinde olmadığı konusunda güvence verdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya ve ABD’nin verdiği sözü tutmadığına ilişkin açıklamasını değerlendiren Lavrov, şunları ifade etti:

“Türk hükümet temsilcileri ile Rusya Büyükelçisi arasında temas kuruldu. Türk tarafı, Rusya’nın yaptığı iş hakkında Ankara’da hiç kimsenin şüphesi olmadığı ve mevkidaşım ve dostum Mevlüt Çavuşoğlu ile sayın (Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim) Kalın’ın Barış Pınarı Harekatı’nın yeniden başlayacağına dair bir şey söylemediği konusunda güvence verdi.”

Türk tarafının ortada bir yanlış anlama olduğunu belirttiğini dile getiren Lavrov, Kürt güçlerin Suriye-Türkiye sınırından çekilmesinin neredeyse tamamlandığını söyleyerek “Bazı bölgelerde çalışmaların sonuna kadar götürülmesi gerekiyor. Burada en önemli husus, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içindeki Kürt muhataplarımızın tutarlı olması.” ifadelerini kullandı.

“Zira bazı DSG temsilcileri, ABD’nin kendilerine Suriye topraklarında sözde özerk bölge sağlayacağını düşünüyor.” diyen Lavrov, basında çıkan haberleri hatırlatarak “ABD hükümeti, Kürtleri cihatçılar da dahil Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı gruplarla işbirliği yapmaya ikna etmeye çalışıyor ve Esad karşıtı politika izlemeye çağırıyor. DSG’deki bazı temsilcilerin bu fikri kabul etmeye hazır olduğuna dair emareler var. Elbette bu tedirginlik yaratıyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Sputnik

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here