Türkiye yüksek öğrenime verdiği önem sayesinde.. yükselen yıldız.. Rapor böyle söylüyor..

0

Hep karamsar haberler sunuyoruz; dünyada ve ülkemizde meydana gelen, bizleri iyimserliğe sevk edecek olanları mumla arar hale geldik..

Arıyoruz, ama bulamıyoruz.

Şimdiki haber bir istisna.

Türkiye, ciddi bir teze dayanan akademik bir çalışmanın bulgusuna göre geleceğine güvenle bakılması gereken az sayıdaki ülke içerisinde yer alıyor; bunun da sebebi…

Baştan anlatalım:

Dünyanın önemli üniversitelerinden London School of Economics dünyanın dört bir tarafındaki eğitim sistemleri üzerinde bir araştırma yürütmüş…

78 ülkede 1500’e yakın üniversitede.

Bunun sonucunda ulaştığı bulgu şu: “Mevcut üniversitelerinin sayısını ikiye katlayan ülkelerin kişi başına geliri yüzde 4.7 artıyor…”

Tez de şu oluyor doğal olarak: “Yüksek öğrenimle ekonomik kalkınma arasında doğrusal bir ilişki var; oraya yatırım yapan kazanıyor…”

“Hangi ülkeler o durumda?” sorusunun cevabı arasında Türkiye de var; hem de bayağı ileri sıralarda…

The Times gazetesinin yan ürünü Times Higher Education, bir bilim merkezinden de yararlanarak, araştırma yayınlarını, yüksek öğrenime katılım oranlarını ve kişi başına düşen geliri göz önünde tutarak.. 7 ülkenin ‘dikkatle izlenmesi gereken ülkeler’ olduğu sonucuna varmış…

Baş harflerinden hareketle o 7 ülkeye bir de ad takılmış: TACTICS…

Hayır, Türkiye 1. T değil, ama 4. sıradaki T, Türkiye…

TACTICS: eğitime önem veren ülkeler

Dünya çapında yükselen yıldız olarak görülen BRICS üyeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’yı sollama potansiyeli, yüksek öğrenim ölçeğine vurulduğunda, şu 7 ülkede var: Tayland.. Arjantin.. Şili.. Türkiye.. İran.. Kolombiya.. ve Sırbistan..

Kişi başına milli gelirin 15 bin doların altında olduğu ülkeler hepsi de… Katılım 2010 ile 2014 arasında yüzde 5 artmış.. araştırma yayınları yıllık 30 binin üzerine çıkmış.. ‘en iyi üniversiteler’ sıralamasında herbirinin en az 1 üniversitesi yer alıyor..

Her ülkenin güçlü ve zayıf tarafları
Aktardığımız bu ‘olumlu’ ve ümit verici haberin kaynağında Türkiye ile İran’ın kendi kendilerini kıstırdıkları sorunlara da değiniliyor; ama en başta söz verdiğimiz üzere hiç değilse bu haberde karamsarlığa “Hayır” diyoruz.

Siz haberin kaynağına göz atarsanız.. o sizin bileceğiniz iş..

Kaynak: WEF

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here