Türkiye’ye karşı havuç ve sopa yaklaşımı benimseyeceğiz..

0

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de “uluslararası hukuka uymayan tek taraflı davranışlarının” kabul edilmeyeceğini belirterek Ankara’ya karşı “ödül ve cezaya dayalı” bir yaklaşım geliştirmek istediklerini söyledi.

Michel, Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilimi azaltmak için Ankara’nın da katılımıyla Doğu Akdeniz üzerine çok taraflı bir konferans düzenlenebileceğini belirtti. Avrupa ve Avrupa dışından meslektaşlarıyla bu fikri gayri resmi olarak test ettiklerini belirten Michel, böyle bir konferansın Doğu Akdeniz’de “deniz sınırlarıyla ilgili çeşitli tartışmalara katılan tüm ülkeleri” kapsayabileceğini söyledi. Michel, toplantıda enerji, güvenlik ve göç konularının da ele alınabileceğini ifade etti.

Doğu Akdeniz’de yaşananlar 24-25 Eylül’de Brüksel’de düzenlenecek zirvenin gündem maddelerinden biri. Zirve öncesi Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Malta’ya ziyaret planlayan AB Konseyi Başkanı Michel, cuma günü Atina ile “tam dayanışma” mesajı verdi.

Türkiye’ye karşı “havuç ve sopa” yaklaşımı benimsemek istediğini söyleyen Michel, “Eğer saygı duyulmadığını hissedersek tepki göstermeye hazırız.” dedi.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here