Türkiye’yi yöneten siyasi iktidar Ak parti ve Erdoğan. Sözde değil özde…

4

Sözde.

Gerçekte öyle olmayıp öyle geçinen veya bilinen. (TDK)

Güya, sözüm ona, sanki, pseudo…

CHP lideri Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı için öyle demiş: ‘Sözde Cumhurbaşkanı…’

Tasvip edilecek bir durum değil.

Türkiye Cumhuriyeti sözde bir cumhuriyet mi ki, cumhurbaşkanı sözde olsun, olmaz.

Yakışıksız bir cümle.

Ama sanki halk da öyle görüyor gibi geliyor bana.

Anlamak zor.

Bazen oturup sokak röportajlarını izliyorum. Bazen keyifli oluyor bazen de düşündürücü.

İnsanlarımızın sorunu ekonomi. Daha yeni yaşanan bir olay da, market işleten bir vatandaşımızın intiharı.

Ekonomik sıkıntı her geçen gün derinleşiyor ama görebilenlere…

Sokakta mikrofon uzatılan vatandaşlarımız da aynı fikirdeler.

Onlar için de ekonomi kötü, hayat pahalılığı yüksek seviyelerde. Milletimiz işi şakaya vurarark çiçek yağı videoları yapıyor ama durum ciddi.

Faizlerin artmasıyla kısa sürede para kazanmak isteyen maceracılar sıcak para aktarıyorlar ama ne zamana kadar?

Bütün bu ekonomik sıkıntıları vatandaşlarımız hissediyorlar ve dillendiriyorlar da.

CHP lideri Kılıçdaroğlu gibi ‘sözde’ olduğunu mu düşünüyorlardır bilinmez, bütün ekonomik sorunların müsebbibi olarak Ak parti ve  Tayyip Erdoğan’ı sorumlu görmüyorlar.

Ekonominin kötülüğünün sorumlusu CHP ve Kılıçdaroğlu imiş.

Sanki ülkeyi CHP ve Kılıçdaroğlu yönetiyormuş gibi.

Sözde, güya, sözüm ona, pseudo…

Aziz Milletim,

Ülkeyi yöneten siyasi iktidar AK PARTİ ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır.

Siz de Kılıçdaroğlu’nun oyununa gelip ‘sözde Cumhurbaşkanı’ düşüncesine kapılmayın.

Ülkeyi yöneten siyasi iktidar ekonomiden de sorumlu.

Ekonomi kötüyse bunun müsebbibi de Ak parti ve Cumhurbaşkanı.

Dün ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ idi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün 60. Yılı. Gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasanın 10 Ocak 1961’de kabulü ile 10 Ocak kutlanmaya başladı.

Dün köşemde yazı kaleme almadığım için de değinmedim.

Bir ara düşündüm ama sonra dedim ki: ‘Türkiye’de gazetecilik mi kaldı?’

Eskinin fotoğraflı ve tescilli cemaat yanlıları şimdi Hürriyet Gazete’sinde kulis haberleri veriyor.

‘Doğruları, sadece doğruları’ topluma aktarmaya çalışanlar dışlanıyor, meslekten ihrac edilir duruma sokuluyor.

Ocak Medya’mız da öyle kurulmadı mı ya.

Gerçekleri söyleyenlerin dışlandığı bir gazetecilik anlayışı yüzünden.

Halkın sorunlarının değil de, iktidarın ve iktidar tarafından zengin olanların sorunlarının aktarıldığı bir gazetecilik anlayışı var artık.

Gazetecilik yapmaya çalışanlar neredeler peki?

Onlar da maddi kaygılardan mıdır bilinmez artık youtuber oldular. Çünkü siyasi iktidar hayat hakkı tanımıyor. Kendi fikirlerinin haricinde alternatif fikirler, hayatlar sunanları; eleştiren ve farklı noktalardan bakanları imha ediyor.

Neden?

Bu soruyu kendimize ve topluma yöneltmeliyiz?

Neden?

Siyasi iktidar kendi gücünü daha da arttırsın diye.

Sadece bu yüzden.

Ne kadar acı bir durum.

Siyasi iktidar gücünü arttırsın ve bu gücün karşısında eğilen insanların sayısı artsın…

2021’de Türkiye…

Sevgi ve Bilgiyle kalın

4 YORUMLAR

 1. sn.hocam aslında çok önemli bir noktaya temas etmişsiniz.cumhurbaşkanına sözde demek onun ülkenin ekonomik hukuki insan hakları konusunda sorumluluğunu azaltıcı bir etki yapar.
  sözde değil halkın %52 sinin oyuyla seçilmiş ülkenin her sorunundan sonuna kadar sorumlu özde bir cumhurbaşkanıdır.
  sn.cumhurbaşkanı sözle ülkedeki tüm insanların cumhurbaşkanı olduğunu söylese de ne yazık ki uygulamada bu görülmüyor.
  cumhurbaşkanı söylemleriyle tüm ülkeyi inanç ırk din dil renk ayırt etmeden kucaklamalı.
  asla bir partinin başkanı olmamalıdır.
  cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen ve benzeri bulunmayan bu yönetim şekli ülkenin zaten mükemmel olmayan ekonomik adalet insan hakları eğitim sistemlerini içinden çıkılmaz bir hale getirmiş ve her geçen günde dahada kötü hale getirmektedir.
  dünyadaki bir çok ülkeye göre iyi olan sağlık sistemimiz bile pandemi sürecinde sağlık personelinin canını ortaya koyarak çalışmasına rağmen özlük hakları, çalışma koşullarında bir iyileştirme yapılamamıştır.
  ülkeler nüfuslarına gerektiği kadar bazıları ise 2 katı kadar aşı stoklamışlar.ülkemiz ise maalesef bu konuda başarı sağlamamıştır.
  ülkemiz nüfusuna yetecek aşı stoğu en az 160 milyon doz olmasına rağmen sadece çin aşısı 50 milyon doz sipariş edilmiş bu ancak nüfusun 3 de birine yetecektir.ülkeler her aşıdan alarak çeşitlendirme yapmışlardır.
  eğer çabuk hareket edilmezse bu sene yabancı turist yaz tatil rezervasyonlarında sıkıntı yaşanacak dolayısıyla zaten bıçak sırtı olan ekonomik durum daha da zorlaşacaktır.
  özetlersek:
  ülke insanının tüm ekonomik sıkıntılarından esnafın siftahsız dükkan kapatmasından
  Pandemi sürecinde gerekli tedbirlerin etkili ve zamanında alınmamasından adalet ve hukuk konusunda insan hakları sözleşmesine aykırı tüm uygulamalardan eğitimin sisteminin içinde bulunduğu sorunlardan halkın oyları ile seçilmiş özde cumhur ittifakının en büyüğünden en küçüğüne kadar partileri ve onları yönetenler sorumludur.

 2. Yazınız çok bilgilendirici. Tbr. Ülkeyi yönetmek sorumluluk hesap verilebilrlik kelimelerinin içi hep boş her nedense.
  A partisi başka, A kişisi başka olsa zaten o koltukta oturulabilrmiydi?
  A partisi başka olsa B kişisi kimle ne yönetecek?
  Zaten emri veren sorumlu da o olsun diye bir yönetim biçimi içinde değilmiyiz.
  Bir adalardan haber getirip aynı hafta türban haberi sürersen gazeteci ne yapsın?
  Özelleştirme kiralama sözleşmenin ne olduğunu bilemezsen, o sözleşmeden sana interneşınıl tebligatla ceza geldiğinde ben engliş bilmeyom mu diye savunma yapacaksın?

 3. Sn Eskicioglu diyor ki: “Eskinin fotoğraflı ve tescilli cemaat yanlıları şimdi Hürriyet Gazete’sinde kulis haberleri veriyor.”
  Bir Cemaat vardi, FETO oldu. Muhterem Hocaefendi oldu Sumuklu Imam. Bu Cemaat isleri cok karisik, biz ortalama vatandaslarin anlamasi imkansiz derecede zor. Calinmis Sorular, Uretilmis Diplomalar, Acaip Davalar, 17/25 Aralik, 15 Tmmz, KHK seytanin bile akil erdiremeyecegi seyler. Nasil oldu, Neden oldu? tam bir bilmece. Aslinda hangi taraftan olursa olsun islerin icyuzunu bilenler hayli fazla olmali, fakat sanki aralarinda Omerta yasasi var, susuyorlar.

 4. TC hiç bir dönemde bu kadar dibe vurmamıştı. Korona illetinden Dünya sıkıntıda. Koronadan arındırılmış bir değerlendirme yaptığımızda TC’nin her konuda döküldüğünü görüyoruz. Bu dökülmeden 18 yıldır car car ettiğine bakmadan hiç bir ciddi engelle karşılaşmayan mevcut iktidar başlıca sorumludur. Eğitimde, yargıda, özgürlüklerde, ekonomide dökülmenin sorumlusu bu konularda karar alıcı, yasa çıkarıcı ve yasaları uygulayıcı kimse sorumlu odur. TC o kadar kötü bir dönemdedir ki bunca olumsuzluğa karşın, bu olumsuzlukları halka anlatacak, çözüm yollarını gösterecek aklı başında, ciddi, çıkış seçeneği olabilecek bir muhalefetten de mahrumdur. KaKa adı gibi ortamı kirletmekten başka bir şey yapmamaktadır. Başta kendi olmak üzere kendi partisinden herkesi iki ay süre ile sustursa Türkiye’ye çok daha yararlı olacaktır. İnsanlar TC de nelerin kötü olduğunu kendiliğinden anlayacaktır. O kadar rezil bir muhalefet vardır Türkiye’de. Yılanın yeri var, yalanın yeri yok derler bilirsiniz; kendi partisinde demokrasi (önseçim, eğilim yoklaması vb.gibi) olmayan birinin TC’de demokrasiyi getireceğiz demesi kuyruklu yalandır. Demokrasi amaç değil araç diyenlerden demokrasi beklenemeyeceğini biliyoruz çünkü. KaKa AKP iktidarını ayakta tutan yegane güçtür. CB’nin her olumsuzluğu 1950 den beri çıkan yasaların % 1 inde payı, yönetiminde % 1 payı olmayan CHP ‘yi suçlaması nasıl yersizse, CHP gibi bir anlamda TC’ni kuran bir partinin bu kadar aciz ve yetersiz olması o kadar acınasıdır. Tüm komşuları ile düşmanca söylemler içinde, pasaportu Dünya’nın en az 3/4 ünde değersiz (vize), insan hakları ve özgürlükler karnesinde çok çok gerilerde, adalet ve hukukta neredeyse sonlarda, parası pul, ekonomisi batık, masa başı uydurulmuş rakamlarla işsizliği azalmış bir devleti yönetenler burunlarından kıl aldırmıyor ama muhalefet hala rektörle, başörtüsü ile meşgul. Veya iktidara gollük paslar vermekle meşgul. Yazık

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here