TÜSİAD Başkanı: Hukuk devleti, güvenilir bir yatırım merkezi olmanın başlıca şartıdır

0

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından “Küresel Tedarik Zincirlerinin Yeniden Yapılanması” konulu webinara düzenlendi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski’nin açılışını yaptığı webinara, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da katıldı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, şunları söyledi: “Salgın sonrası dünyada artık sadece fiyatlar ile değil ülkelerin hukuk sistemleri ve değerler üzerinden yatırım ve işbirliği tercihlerinin yapılacağı bir dönem başlıyor. İçinde bulunduğumuz zorlu dönemde hızla toparlanmaya çalışılmalı, sağlam bir yatırım ortamını eşzamanlı olarak kurmalı ve cazibe merkezi olmak için gerekli ekonomiyi yapısal temelleri ile sağlamalıyız.

Bu temellerin başında hiç kuşkusuz ekonomik istikrar geliyor. Kur, faiz, enflasyon döngüsünde yaşanan belirsizlikler ekonomik istikrarı ve reel sektörü çok ciddi ölçüde olumsuz etkiliyor. Bu belirsizlikleri aşmanın en iyi yolu; para politikasının açık ve net olması, hedeflerin ve araçlarının iletişiminin doğru şekilde yapılmasıdır. Ekonomide dengelemeyi sağlamak için bir normalleşme süreci başlatılmış ve son iki ayda bu yönde adımlar atılmıştır. Bu politikaların devamı ülkemize aitlik algısını iyileştirmek için son derece önemli. Bir ülkede ekonomi politikaları ne kadar karmaşık ve anlaşılması güç ise ülkeye olan yatırımcı ilgisi de o kadar zayıflıyor. Uluslararası düzenlemelerden, evrensel hukuk ilkelerinden ayrışılmamalı, hukuk devleti olmak güvenilir bir yatırım merkezi olmanın başlıca şartıdır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here