Uçağın motoruna uğur için bozuk para attı.. 17 bin 200 dolar para cezası

0

Çin’de ilk kez uçağa binen ve “hayırlı” bir yolculuk için uçağın motoruna bozuk para atan 28 yaşındaki bir yolcu, 17 bin 200 dolar para cezasına çaptırıldı.

10 gün gözaltına tutulan Lua Çao adlı yolcu, kamu düzenini bozmak suçlamasıyla yargılanıyordu. Ülkenin doğusundaki Anqing Tianzhuşan Havalimanı’da Şubat’ta yaşanan olayda, kalkışa hazırlanan uçağın motorunda bozuk paralar bulununca uçuş son anda iptal edilmişti. Havalimanında saatlerce bekleyen yolcular, başka bir uçağa nakledilmişti.

Temmuz’da görülen davada, Lucky Air adlı havayolu şirketi bu olay nedeniyle 17 bin 600 dolar zarar ettiğini açıkladı. Lua ise duruşmada şirketin yolcuları motora bozuk para atmamaları için uyarmış olması gerektiğini savundu.

Çin’de daha önce de bazı uçakların motorlarına uğur getirmesi için bozuk para atılmıştı. 2017’de Şanghay’da 80 yaşındaki bir kadın, uçağın motorlarından birine 9 adet bozuk para atmış, güvenlik nedeniyle 150 yolcu tahliye edilmişti. China Southern Airlines, yaşı nedeniyle yolcuya dava açmamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here