Ülke genelinde 59 bin 900 şimşek ve yıldırım..

0

Başta batı bölgeler olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde yağışlı hava şartları hayatı zorlaştırırken, ülke genelinde dün saat 19.00’a kadar 59 bin 900 şimşek ve yıldırım kayıtlara geçti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre dün olumsuz hava koşulları özellikle Marmara Bölgesi’nde etkili oldu. İstanbul’da sağanakla oluşan sel bir kişinin hayatını kaybetmesine yol açarken, Esenyurt’ta bir binanın zemin katında su baskını sonucu mahsur kalan Suriye uyruklu 3 çocuk kurtarıldı.

Yağışların etkisini hissettirdiği saatlerde şimşek ve yıldırımlar da başta ülkenin batı kesimleri olmak üzere gökyüzünü aydınlattı. Sadece dün saat 19.00’a kadar 59 bin 900 şimşek ve yıldırımın meydana geldiği kayıtlara geçti. Bunlardan çoğunluğu Marmara Bölgesi’nde görüldü. İstanbul’da en fazla yağış Ümraniye ve Üsküdar bölgesinde ölçüldü.

Dün etkisini hissettiren şimşek ve yıldırımların bugün de bazı bölgelerde yağışlarla birlikte görülmesi bekleniyor. Yıldırım, gök gürültüsü ve şimşekten oluşan, gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalması olarak ifade ediliyor. Şimşek ise bir bulut kümesi aşırı miktarda (+) veya (-) elektrik yükü ile yüklendiğinde meydana gelen, gözle görülür elektrik boşalması anlamına geliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here