Ülkeyi ceza tehdidiyle susturacağını zanneden bir kişi var..

0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Denizli İl Kongresinde konuştu. “Taraflı Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi Türkiye’ye her alanda zarar verdi.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Türkiye’nin uçacağını söyleniyorlardı. Türkiye bir yere uçmadı ama Türkiye maalesef gençlerin ilk buldukları uçakla kaçmak istediği bir ülke haline geldi. Taraflı Cumhurbaşkanlığı Sistemi tarih kitaplarında kısa bir bölüm olarak geçecek; ‘Gerileme Dönemi’. Tarih kitapları, taraflı cumhurbaşkanlığı sistemini ‘Bir kişinin duyguları ve dürtüleriyle ülke yönetildiğinde nasıl oluyor’ bunun örneği olarak kayıtlara geçecek.

Bizim iş başında olduğumuz dönemde Türkiye ekonomisi ortalama her yıl 7,3 büyümüş. Taraflı cumhurbaşkanlığı döneminde yüzde 3,6. Bu 3,6’yı da kim hissediyor bilmiyorum. Kişi başı millî geliri yıllık ortalama yüzde 12,2 artırdık. Taraflı Cumhurbaşkanı döneminde yüzde 2,9 düştü. Biz milleti zenginleştirmişiz, onlar yoksullaştırmış.

Bizim dönemimizde her yıl ortalama dolar cinsinden asgari ücret yüzde 10,9 arttı. Taraflı Cumhurbaşkanı bütün yetkiyi elinde toplamış asgari ücret ortalama yüzde 3 düşmüş. Sayın Erdoğan arada bir ‘Asgari ücreti artırdık’ diyor. Haydi, yeniden yapsın. Bu tabloda vatandaşıyla kavgaya tutuşan bir Cumhurbaşkanı var. Bütün bir ülkeyi ceza tehdidiyle susturacağını zanneden bir kişi var. Bu tabloda parti devlet var.

Sayın Erdoğan; sizin, kanunlar karşısında Dersimli Kemal’den, İzmitli Meral’den, Mardinli Mithat’tan, Osmaniyeli Devlet’ten ne farkınız var? Genel başkan şapkanızı takıp taraflı davrandığınız anda diğer genel başkanlarla mevzuat önünde eşitlenmeniz gerekir.

Bir öğrenci Cumhurbaşkanına hakaret suçundan cezalandırırlarsa, o öğrenciye yurtlarda yer verilmiyor. Hakaret dedikleri de bir genel başkana yapılacak eleştiriler. Bu zihniyet, bu gençlerimize ‘Bana muhalifsen, senin devletin yurdunda yatacak yerin yok’ diyor.

Bu ülkeye konuşma özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü getireceğiz. Tarım ile sanayiyi entegre ederek yüksek katma değer için destek vereceğiz. Sanayi bölgelerimizi demiryollarıyla limanlara bağlayacağız.

Seçimlere girmeye hak kazandık. Teşkilatlanma bizim için çok önemli vatandaşlarımızla buluşmak sorunlarını dinlemek ve kendimizi anlatabilmek amacımızdır. Bu itibariyle 81 ilin tamamında il başkanlarımızı atamış durumdayız. 973 ilçenin 650’sinde ilçe başkanlarımız görevinde, 450 ilçede kongrelerimizi tamamladık.

Seçimlerden sonra kurulacak hükümetin ilk 90 ve ilk 360 günlük programını hazırladık. Tarım, acil eylem ve sosyal politikalarını kamuoyu ile paylaştık. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili 74 maddelik bir anayasa değişiklik paketi hazırladık. Ama diğer partilerin çalışmalarını incelemeden açıklamak istemedik. Bu çalışmalar gerçekleştiği için 4 Ekim Pazartesi günü genel merkezimizdeki lansmanla bu çalışmamızı kamuoyuna duyuracağız.

İttifaklar sadece seçim dönemi için yapılıyor sonrası gönül birlikteliği. İttifak yapıp yapmayacağımızla ilgili kararı seçim dönemi yaklaştığında vereceğiz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here