Uluslararası koordinasyon eksikliği sebebiyle hayal kırıklığına uğradım..

0

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide, Kovid-19 ile mücadelede küresel koordinasyonunun kilit öneme sahip olduğunu vurguladı.

Ülkelerin bu mücadelede tek başına hareket ederek “kontrolden çıkan bir durum yarattıklarını” anlaması gerektiğini ifade eden Guterres, “Elbette şu anda uluslararası koordinasyon eksikliği nedeniyle hayal kırıklığına uğramış durumdayım. Umarım gelecek nesiller işleri değiştirebilir.” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri, tedavi, test mekanizmaları ve aşı konusunda birlikte çalışılması halinde salgının üstesinden gelinebileceğini, iş kayıpları, artan şiddet ve insan hakları ihlalleri dahil Kovid-19’un yansıması olan siyasi, ekonomik ve sosyal meselelerin koordinasyonunun da salgınının etkisini azaltmaya yardımcı olacağını kaydetti.

Guterres, söyleşide ayrıca Yemen’de çatışan taraflara ateşkes için daha fazla baskı yapılması çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri, Yemen halkının “son derece acı çektiğini” ve Kovid-19 salgınının durumu daha da kötüleştirdiğini belirterek, BM’nin “havaalanlarının, limanların kullanımı, maaşların ödenmesi ve aynı zamanda siyasi sürecin başlatılmasıyla bağlantılı güven inşa edici önlemleri” teşvik ettiğini söyledi. Antonio Guterres, “Çatışmanın taraflarına ve tüm ilgili aktörlere, bu bağlamda yaptığımız yoğun müzakerelerden olumlu sonuç alınmasının temin edilmesi için tüm baskıyı yapmalıyız.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen’de devam eden çatışmalara dikkati çekerek, taraflara şiddeti ve savaşı durdurma çağrısında bulunmuştu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

İsrail’e Batı Şeria’yı ilhak planından vazgeçmesi çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyindeki konuşmasında, İsrail’in ilhak planının Filistinlileri, birçok İsrailliyi ve uluslararası toplumu ”alarma” geçirdiğini söyledi.

İsrail-Filistin sorununda dönüm noktasında olunduğunu belirten Guterres, ”İsrail, Batı Şeria’yı ilhak etmesi durumunda uluslararası hukuku ihlal edecek, iki devletli çözüm girişimlerine ve müzakerelerin yeniden başlama olasılığına ciddi zarar verecek. İsrail hükümetine ilhak planlarından vazgeçmesi çağrısı yapıyorum.” dedi.

Guterres, İsrail ve Filistin’in bölgesel ve uluslararası destekçileri ile ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve BM’nin oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü’ne (Quartet) iki devletli çözüm için tarafları bir araya getirmesi çağrısında da bulundu.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, ilhakın İsrail-Filistin ilişkilerinin doğasını geri dönüşü olmayacak şekilde değiştireceği uyarısı yaptı. Gelecek haftalarda alınacak kararların hem Filistin hem İsrail halkının güvenlik ve ekonomik refahına zarar verebileceğine dikkati çeken Mladenov, ”Fırsat penceresi kapanıyor ama kaosu engellemek için hala zaman var.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here