Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P: Türkiye’yi yakından izliyoruz

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’deki gelişmelerin yakından izlendiğini bildirdi. S&P’nin kıdemli analistlerinden Frank Gill, Reuters’a şu açıklamayı yaptı:

“Olağanüstü hal politikasının, maliye politikası genel duruşunun ne olacağını yakından izliyoruz… Kredi garanti (fonu) mekanizması daha da geliştirilecek mi? Bizce bankaların fonlama kapasitesinin tamamına yakınının kullanıldığı göz önüne alındığında büyüme nereden gelecek?”

Yeni hükümetin, son faiz artırımlarından sonra yavaşlaması beklenen büyümeye karşı ekonomiyi destekleyici önlemler alıp almayacağını izleyeceklerini dile getiren Gill, önlem alınması halinde kamu borcunun yükselebileceğine dikkat çekti.

Gill, “Türkiye’nin çok büyük bir cari açığı olduğunu ve geçmişte bankaların temelde dışarıdan borçlanarak buna aracı olduklarını düşünürseniz, hızla büyümeyi sürdürebilecek tek sektör olarak kamu sektörü kalıyor, ki bu da dış borcun artması anlamına gelir.” dedi; ancak henüz böyle olup olmayacağını bilmediklerini ifade etti.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Türkiye’deki gelişmeleri yakından izlediğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hazine ve ekonomi bakanı olarak damadını atamasının iktidarın giderek tek elde toplandığını gösterdiğini ifade etti.

“Türkiye’de yeni atanan bakanlar hakkında sonuca varmak için erken” denilen değerlendirmede, “Ancak Türkiye’de karar verme süreci açıkca artan şekilde merkezileşti” ifadesi yer aldı. S&P’nin değerlendirmesinde, “Türkiye’yi yakından izliyoruz” denildi.

Kaynak: Sputnik

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here