Ümit Özdağ’ın iddiasına cevap verdi.. Böyle bir anayasa çalışması yok

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, FOX TV’de gündemi değerlendirdi. İYİ Parti’den ihraç edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın “2018 yılında CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nin ortak anayasa çalışması yaptığı” iddiası hakkında Akşener, şunları söyledi:

“Böyle bir anayasa çalışması yok. Nereden çıktı nasıl çıktı sorusu da soru işareti. Rahmetli Erdal İnönü’nün kurduğu TÜSES diye bir vakıf var. Çeşitli entelektüelleri toplayarak zaman zaman belli konularla ilgili bazı çalışmalar yaptıkları bir gerçek. Burada sayın Kaboğlu’nun ya da bir başkasının başkanlığında Saadet Partisi’nin, CHP’nin yaptığı bir anayasa çalışması yok. Sayın Kaboğlu 2012’de bütün partileri bir anayasa düzenlemesi için topladı. Sonra da Sayın Cemil Çiçek’in çağrısıyla Meclis’teki 4 siyasi parti oturdular, ben de o zaman MHP milletvekiliyim, 82 anayasasına ilişkin 42 madde üzerinde uzlaşıldı, seçim sonrasında unutuldu.

2007’de Ergun Özbudun hocadan Sayın Erdoğan bir anayasa taslağı istedi. Benim bildiğim 3 farklı anayasa çalışması var, biri Sayın Özbudun’un, ikincisi Sayın Cemal Çiçek’in ve Sayın Kaboğlu’nun başında bulunduğu derneğin böyle bir çalışması var. Bunun içinde sadece biz değil kimse yok. Bir deli kuyuya taş attı nasıl çıkaracağımızı bilmiyoruz. İYİ Parti’yi kötüleyeceğim diye bütün siyasi partilere de böyle bir çalışma yaptınız gizli gizli diyorsunuz. HDP açıkladı ‘Yok böyle bir şey’, Sayın Kılıçdaroğlu açıkladı, ‘Yok böyle bir şey’ diye, Ben zaten öldüm açıklarken, Sayın Kaboğlu da ‘Yok’ diyor.

Biz iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sistemi söyleyen ve bununla ilgili arkadaşlarımızı çalıştıran bir siyasi partiyiz. Biz Atatürk’ün yaptığı ve bugüne kadar bir daha tekrarlanmayan bir şeyi yapıyoruz sistemi tasarlıyoruz. Yani ‘Yarın Cumhuriyeti ilen ediyoruz beyefendiler’ deyip, cumhuriyetin nasıl olacağını tartıştırdı ya Atatürk, sonra yapıldı ya Anayasa hazırlığı esas mesele o. Bizim arkadaşlarımız şu anda iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sistemin nasıl olacağını tasarlama çalışması yapıyoruz. Ondan sonraki fasılda gideceğiz siyasi partilerden evvel paylaşacağız. Biz işin mekaniğini tasarımını, şeklini şemalini tasarlıyoruz onun yazılımı ise Anayasa’dır.

Biz şu an itibari ile millet ittifakının içinde yer alıyoruz. Gelecek ve DEVA partileri de kuruldu. Biz bu sistem tasarımını tamamladıktan sonra, bunu ülkede ilk defa biz yapıyoruz. Elbette CHP ile medya ile bütün gruplarla bu tasarımımızı paylaşacağız. Ondan sonra hukukçular üzerinden Anayasa çalışması yapılacak o başka bir şey. Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi Türkiye’yi uçurumun kenarına getirdi. Ben bu tasarıyı Sayın Erdoğan ile de paylaşmak isterim.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here