Ümitsizler, artık iş de aramıyor..

0

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), “Korona salgınının iş gücü piyasasına etkisi: Öncü göstergeler ne söylüyor” başlıklı araştırma raporunu yayımladı.

Araştırmaya göre ‘Kariyer.net’e iş başvurusu yapanların sayısı Şubat 2020 yılında 10 milyon 756 bin 130’ken, Nisan 2020’de 4 milyon 400 bin 62’ye geriledi. İŞKUR’da Nisan 2019’da 122 bin işsiz işe yerleştirilirken Nisan 2020’de bu rakam 30 bine geriledi.

Bu durum, “Mevcut koşullarda iş bulma ümidi o kadar azalmıştır ki büyük bir kitle iş arama zahmetine değmeyeceğini düşünmektedir.” şeklinde yorumlanıyor. İşini kaybedip iş aramayanların bir bölümü, iş bulamayacağını düşündüğü için “ümidi kırıklar” grubuna dahil ediliyor ve koronavirüs salgınının yarattığı şokla birlikte bu grup üzerinde daha şiddetli bir etki doğabileceği öngörülüyor. Salgının kontrol altına alınmasının ardından işsizlikte bir “tsunami” etkisi beklendiği belirtiliyor.

Açıklamada, şu değerlendirme yapılıyor: “Korona salgını Türkiye’yi Mart’ın ikinci yarısından itibaren etkisi altına almaya başladı. Salgını kontrol altına alabilmek için alınan tedbirler pek çok faaliyeti askıya alırken, gerek küresel gerek ülke düzeyindeortaya çıkan büyük gelir kayıpları pek çokmal ve hizmetin talebine ağır bir darbe vurdu.

Bu koşullar altında istihdamda büyük kayıpların buna bağlı olarak da işsizlikte güçlü bir artışın yaşanması kaçınılmaz hale geldi. Ne var ki bu gelişmelerin nicel boyutları hakkında ancak Mart dönemi (Şubat-Mart-Nisan) HİA istatistikleri 10 Haziranda açıklandığında bir fikrimiz olacak.

Bu kadar beklemek yerine İŞKUR ve Kariyer.net’in işletmelerin açık iş, işe yerleştirme, aranan eleman gibi verilerini öncü göstergeler olarak kullanarak Nisan ayında Türkiye işgücü piyasasında neler yaşanmakta olduğuna dair ilk izlenimleri bu notta paylaşıyoruz. Tahmin edileceği gibi tüm bu öncü göstergelerde gerek derneşik düzeyde gerek sektörler düzeyinde büyük çöküş yaşandığını gösteriyor.” Rapor..

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here