UNHCR, kamplardaki 270 bin mülteciye kış kıyafet desteği sağlayacak

0

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Türkiye’nin 81 ilinden mültecilerin en yoğun olarak yaşadığı 50 kadar ili yardım kapsamına aldı. UNHCR, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile yakın işbirliği içinde kamplardaki yaklaşık 270 bin mülteciye de kış kıyafet desteği sağlayacak.

Havaların soğumasıyla birlikte UNHCR, zorlu koşulların getirdiği etkileri azaltmak için ülke çapında en hassas durumdaki mülteci ve sığınmacılardan yaklaşık 510 bin kişiye ulaşması planlanan yardım programını uygulamaya başladı. PTT ile işbirliği içinde çalışan UNHCR, bugüne kadar 260 binden fazla mülteci ve sığınmacıya “PTT Kart” ile çok amaçlı nakit yardımı sağladı. Kartların teslimatı 25 Kasım’da başladı. Ülkenin her yerinde MasterCard ağının parçası olan tüm mağazalarda ve hizmet sağlayıcılarda bu kartlar kullanılabiliyor.

UNHCR Türkiye Temsilcisi Pascale Moreau ise “Bu yardım, temel ihtiyaçlarının bazılarını karşılamaları için mültecilere ve sığınmacılara geniş bir yelpazedeki ürün ve hizmetleri satın alma özgürlüğü vermektedir. İhtiyaçlarının ne olduğunu en iyi bilenler mültecilerin kendileridir. Bu yardım, çetin kış mevsimi boyunca, mültecilerin daha insan onuruna yaraşır ve normal bir yaşam sürdürmelerine yardım edecektir.” dedi.

UNHCR Türkiye İletişim Müdürü ve Sözcüsü Selin Ünal’ın verdiği bilgilere göre, UNHCR izleme verileri, PTT kartlarını alan faydalanıcıların 11 Aralık itibarıyla kendilerine sağlanan miktarın yüzde 90’ını yaklaşık 12 milyon ABD Doları harcadığını gösteriyor. UNHCR 2016-2017 senelik kış desteği programı kapsamında, Kasım 2016-Ocak 2017 arasında uygulanan tek seferlik nakit yardım programı vasıtasıyla yaklaşık 510 bin kişiye ulaşmayı amaçlıyor.

Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olan Türkiye, büyük çoğunluğu kampların dışında ev sahibi toplulukla birlikte yaşayan, 75’den fazla farklı uyruktan 3 milyon sığınmacı ve mülteciye ev sahipliği yapıyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here