Usame bin Ladin’in oğlunun öldüğü iddiası..

0

El Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’in öldüğü iddia edildi. ABD istihbaratının, Hamza bin Ladin’in öldüğü yönünde bir bilgiye sahip olduğu belirtildi. Hamza bin Ladin’in El Kaide’nin yeni lideri olacağı ifade ediliyordu.

Amerikan NBC kanalına konuşan üç ABD’li yetkili, Hamza bin Ladin’in öldüğüne inandıklarını açıkladı. Yetkililer, Hamza bin Ladin’in nerede, ne şekilde öldüğüne ve ABD’nin bunda dahlinin olup olmadığına ilişkin detaylara ise girmedi.

Öte yandan Amerikan basınına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir başka üst düzey yetkili de Hamza bin Ladin’in ölümünde ABD’nin dahlinin olduğunu, ancak detaya giremeyeceğini belirtti. Beyaz Saray, konuyla ilgili soruları yanıtlamazken, ABD Başkanı Donald Trump, basın mensuplarının bu yöndeki sorusuna, “Yorum yok.” karşılığını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, mart ayında Hamza bin Ladin’in başına 1 milyon dolar ödül koymuştu. Bakanlık, “El Kaide örgütü içinde yükselen lider” olarak tanımladığı Hamza bin Ladin’i 2015 yılından bu yana örgüt militanlarını ABD üslerine saldırmaya teşvik eden videolar çekmekle ve 2011’de öldürülen babası Usame bin Ladin’in intikamını almaya çalışmakla suçlamıştı.

Hamza 2015 yılında yayınladığı ses mesajında cihat savaşçılarını Suriye’de birleşmeye çağırdı ve bu sayede Filistin’in bağımsızlığına kavuşacağını söyledi. Hamza bin Ladin 2017 yılından bu yana “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist” statüsünde bulunuyordu.

Bin Ladin öldürüldüğü zaman, 3 eski eşiyle diğer çocuklarının Suudi Arabistan’a geri gitmesine izin verilmişti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here