Uyarıyoruz: Türkcell’in Rus sermayesinin eline geçmesi hafta meselesi.. Son gün 28 Kasım..

1

Türkiye’de mevcut 3 telefon operatörü şirketinden ikisi (Vodafon ve Türk Telekom) zaten yabancıların elindeydi (ilki İngiliz, diğeri büyük çapta Suudi Arabistan sermayesinin); eğer böyle giderse, Türk yöneticiler elinde kalmış son şirket olan Turkcell de Rus sermayedarların (Alfa) eline geçecek..

İngiltere’de sürmekte olan bir dava var ve İngiliz Virjin adaları merkezli Çukurova Telecom Holdings’in elinde bulunan yönetim, mahkeme kararıyla Ruslar’ın Alfa şirketinin olabilir.

Ruslar “Ya bize satın, borsa değerinin üstünde bir fiyata alalım, ya da aynı fiyata bizim hisseleri siz satın alın” dediler ve bekliyorlar.

Konuyu en iyi bilen ve mahkeme sürecini de yakından izleyen Füsun Sarp Nebil’in T-24 sitesinde verdiği bilgiler şöyle:

“Turkcell yönetim yapısında 3 katlı bir şirket mekanizması var. Bizim bildiğimiz Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. şirketinin % 51’i Türkiye’de kurulu Turkcell Holding isimli bir şirkete ait. Bu şirketin % 52,91’i ise İngiliz Virgin Adalarında kurulmuş olan Çukurova Telecom Holdings (CTH) diye bir başka şirkete ait. İşte tahkim mahkemesinin hisseleri için karar verdiği şirket de bu şirket.

“İngiliz Virgin adaları merkezli CTH’nin 2 ortağı var. Bu 2 ortağın da kuruluş merkezi yine İngiliz Virgin Adaları (BVA). Dolayısıyla İngiliz kanunlarına tabi. 2 ortaktan BVA merkezli olan Çukurova Finance International Ltd. (CFI) % 51 ve Alfa Telekom Türkiye Ltd (ATTL) ise % 49 hisseye sahip.

“CTH, bizim kısaca Turkcell olarak adlandırdığımız firmanın –yukarıdaki oranlara bakarsanız– dolaylı olarak % 26’sına sahip. Ama % 52,91’lik hissesi sayesinde Turkcell Holding firmasını yönetiyor. Turkcell Holding firması da yukarıda belirttiğimiz % 51’lik hissesi sayesinde, bizim bildiğimiz cep telefonu şirketi Turkcell İletişim’in yönetimini elde tutuyor.

“Yani bu davanın önemi burada gizli. Hisseler Alfa’ya geçerse, Alfa Turkcell’in yönetimini eline geçirmiş olacak. Tersine Çukurova bahsedilen hisseleri satın alırsa, halen elinde tuttuğu yönetimi devam ettirebilecek.”

Son durum şu:

“İngiliz Tahkim mahkemesinin bu yıl ağustos başında verdiği karar, CTH firmasının 2 ortağı olan CFI’nın ya da ATTL’nin diğerinin hissesini satın alması şeklinde [12].

“Şimdiki durumda, bu mahkeme kararına göre, ya Çukurova Holding (ya da CFI) 2,6 milyar $ (bugünkü rakamla 8,7 milyar TL) ödeyerek, CHT’nin geri kalan % 13,22 hissesini alacak ya da 2,8 milyar TL karşılığında (bugünkü rakamla 9,4 milyar TL) % 13,76 hissesini satacak idi.”

Daha fazla bilgi için Füsun Sarp Nebil’in T24 yazısını okuyun.

 

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here