Vatana ihanet suçlamasıyla tutuklandı..

0

Rusya’nın uzay ajansı Roskosmos’un Sözcüsü Ivan Safronov, vatana ihanet suçlamasıyla tutuklandı. Haber ajansı Ria’nın aktardığına göre istihbarat kurumu FSB, Safronov’un adı belirtilmeyen bir NATO ülkesi adına istihbarat toplandığını düşünüyor.

Roskosmos eski gazeteci Safronov’un tutuklanmasının, kurumlarındaki işiyle ilişkili olmadığını belirtti. Safronov, bu görevinden önce ekonomi gazeteleri Kommersant ve Vedomosti’de savunma muhabirliği yapıyordu. BBC’ye konuşan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Bildiğimiz kadarıyla bunun, Safronov’un eski gazetecilik faaliyetleriyle hiçbir bağlantısı yok.” dedi.

Safronov, Mayıs ortasında kurumun direktörü Dimitri Rogozin’in basın danışmanı olarak Roskosmos’a katılmıştı. Uzay ajansı, savcılara soruşturma konusunda yardımcı olduklarını duyurdu. Safronov, suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapis cezası alacak.

FSB’nin açıklamasında, “Askeri-teknik işbirliği, savunma ve Rusya Federasyonu’nun güvenliği gibi konularda bilgi topladı ve gizli bilgiler iletti.” dedi. Interfax ajansına konuşan bir FSB kaynağı, Safronov’un FSB tarafından bir yıl önce ifadeye çağrıldığını fakat o dönemde hangi şüphe ile ifadeye çağrıldığının bilinmediğini söyledi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here