Vatandaş feryat ediyor, iktidarsa ‘nankörlük yapmayın’ diyor..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. “Devlet sadece imtihan yaparak öğrencinin okuluna karar vermekle mükellef değil, imkanı olmayan öğrencilerin okuyabilmesi için gerekli tüm şartları hazırlamakla da mükelleftir.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Üniversiteden mezun ettiğiniz bir makine mühendisinin eğitimi boyunca elinin makina yağına değmesini temin edemediyseniz; o kişi diplomayı alır ama mühendisliği bilemez. Bu arkadaşlar tam 19 yıldır iktidardalar. Ülkenin problemlerini yakinen tanımalarını bekliyoruz ama maalesef bunun olmadığına şahit oluyoruz. Tedbir vatandaşın sıkıntısını gidermek için alınır ve iktidar çözüm üretme makamıdır. Çözüm üretemeyenler topluma fayda sağlayamazlar.

İktidar artan ücretlerden, yapılan inşaatlardan, artan rakamlardan dolayı kendisini vatandaştan alacaklıymış zannediyor. Bu yüzden de öğrencilere hitap ederken ‘gözünüze dizinize dursun’ demekten çekinmiyor. 45 lira olan burs 600 liraya çıktı diye övünüyorlar. Peki ama o günkü geçinme şartlarına bakınca bugünkü şartlar daha mı iyi. İktidar sadece rakamları soyut bir şekilde ele alarak bununla övünmeyi kendisi için bir başarı işareti olarak görüyor.

Devlet kendi öğrencilerinin sıkıntılarını anlamak, problemlerini çözmek mecburiyetindedir. Bu beni ilgilendirmez diyemez. Maalesef vatandaş sıkıntı içine düştüğünde feryat ediyor, iktidarsa her seferinde cevap olarak ‘nankörlük yapmayın’ diyor. İktidarın görevi insanların hayat standardını yükseltecek tedbirleri almaktır.

Öğrencilere ‘elinize dizinize dursun’ derseniz o beddua döner, sizi çarpar. Babanızın cebinden mi harcıyorsunuz! Vatandaşın vergileri ile biriken para ihtiyaç sahibi olanlara veriliyor; onu kendi bonkörlüğünüz olarak göremezsiniz. Saraylardan, inşaatlardan birazcık imtina edin de görün bakalım diğer sorunlar çözülüyor mu çözülmüyor mu?

İtibar kazanmak için israf yapacaksın ama öğrenci imkan bulamadığı için parklarda yatmak zorunda kalacak! Allah’tan biraz korkun. İktidara geldiğinizde ilkokula başlayan çocuklarımız, bugün üniversite mezunu ve diplomalı işsizler kervanına katıldılar. İktidara geldiğinizde üniversiteden mezun olan gençler şimdi anne-baba oldular ve çocuklarının eğitim masrafını nasıl denkleştireceklerini kara kara düşünüyorlar.

Yeni köprü fiyatları açıklanıyor, Çanakkale Köprüsü geçiş fiyatı; 15 Euro! 150 lira diyemedikleri için rakam küçük görünsün diye Euro üzerinden söyleniyor. Almanya’ya bakıyorum; Merkel yıllarca iktidarda kaldı ve sadece bir dairesi var! Alışverişi kendi yapıyor, yemeğini kendi yapıyor.

Bugün maalesef mazlum ve mağdur sayıları hala artıyor. KHK mağdurları ile ilgili çözüme yönelik bir adım atılmıyor ama yakında seçim var diye bu kitleye yönelebilirler diye düşünüyorum. Açlık sınırının altında milyonlarca insanımız var. Çiftçimiz borç ve kredilere mahkum edilmiş durumda. Maalesef vatandaş sıkıntı içine düştüğünde feryat ediyor, iktidarsa her seferinde cevap olarak ‘nankörlük yapmayın’ diyor. İktidarın görevi insanların hayat standardını yükseltecek tedbirleri almaktır.

Gençlerimize biz çok şey borçluyuz; okurken barınma ve burs imkanı borcumuz var. Mezun oldukları zaman ise iş imkanı sağlama borcumuz var. Emekçilerimize, çalışanlarımıza alın terlerinin karşılığını borçluyuz. Emeklilikte yaşa takılanların, emeklerinin karşılıkları olan emeklilik haklarını borçluyuz.

Biz ‘Yaşanabilir Türkiye’ istiyoruz. Ve emin olun; Yaşanabilir Türkiye doğduğunda, Yeniden Büyük Türkiye gündeme gelir ve o zaman Yeni Bir Dünya kurmak için yola çıkarız. Sayın Cumhurbaşkanı BM’de adaletin ne kadar önemli olduğunu vurgu yaptı. Bir yönetici ‘ben ne kadar da adilim’ diyorken bu sözleri gerçekleri yansıtmıyorsa o zaman tabandan isyan gelir.

HDP şu an TBMM’de temsil edilen bir partidir. Bu yüzden ‘biz bunları dikkate almıyoruz’ demek mümkün değildir. Ve onlar da TBMM’de oldukları için hukuk sistemi içinde mücadelelerini sürdürmek mecburiyetindeler.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here