Veysi Dündar Saadet’in İstanbul/GOP Adayı Bilal Ay ile görüştü: “Gaziosmanpaşa’da seçimleri rekor oyla kazanacağız”

0

AKP için İstanbul’un bazı bölgeleri oy deposu manasına gelir. Tarihi İstanbul diyeceğimiz bölgede Akparti silik bir 3. Parti iken çepere doğru güç toplar. Bunda kuşkusuz nasipsiz kesimlerin İstanbul çeperine doğru temerküzü asıl amildir.

Sessiz çoğunluk diyerek toparlanan bu kesimin oya tahvilatı AKP için yıllardır işin kolay edildiği bölgeler oldu. AKP seçime girerken İstanbul’un kadim bölgelerini pasta kaymağı tüketmekle itham ederken kuşkusuz çeperlerdeki oy havuzlarına güveniyordu.

Gaziosmanpaşa’da Saadet Partisi belediye başkan adayı olan Bilal Ay Akpartinin yıllardır süren bu saadet zincirini bozacak kapasiteye sahip mi değil mi seçimde göreceğiz. Ancak Bilal Ay temiz toplum adına yaptıkları ile zaten kalplerde zaferini ilan etmişti.
AKP muazzam propaganda makinesi ile kimsenin sesini duyurmasına izin vermek istemiyor. Belki çoğunluk da o yüzden sessiz.

Ama benim tereddütsüz kardeşim olan Bilal Ay’ın sesini duymaya hepimizin ihtiyacı var.

Gaziosmanpaşa’nın Bilal Ay’ı

Veysi Dündar (VD): İletişim uzmanısınız. AŞK Belediyeciliği diye ilgi çekici bir motto ile yola çıktınız. Biraz açar mısınız?

Bilal Ay (BA): AŞK öncelikle Gaziosmanpaşa’ya duyduğum derin sevgiyi anlatıyor. Hem de yönetim anlayışımızın bir özeti. AŞK’ın A’sı adalet ve azim, Ş’si şefkat ve şeffaflık, K’si ise kalite ve kararlılık demek. Üçüncü bir planda ise AŞK ile çalışacağımız manasını taşıyor.

VD: Mottonuz AŞK Belediyeciliği. Bir diğer iddianız da Gaziosmanpaşalıların mutsuz olması. Sizce şehirler için duygular önemli mi?

BA: Duygular hayatın her alanında. Elbette mantığı devre dışı bırakmaktan söz etmiyorum ama insanlarımızı mutsuz edecek çalışmalara imza atmayacağımızı buradan bir kez daha ilan etmek istiyorum.

Reklam

Düşünün, bir çalışma yapılmış ama insanlarımızı mutsuz ediyor. Yine aynı problemleri ortadan kaldıracak bir çalışma insanlarımızın mutluluğunu da sağlıyor. Biz bunu tercih edeceğiz.

VD: 2014 yerel seçimlerinde de adaydınız. İyi de bir rüzgar yakalamıştınız. Gaziosmanpaşa sokaklarına baktığınızda bugün durum nasıl?

BA: O gün seçimleri kazanacak bir havaya sahiptik ancak genel siyasi konjonktür buna mani olmuştu. Bugün ise, hem sokaklarda insanlarımızın ilgi ve desteği çok daha fazla, hem de insanlarımızın oy tercihlerini etkileyebilecek güçlü bir genel siyasi konjonktür yok.

Aslına bakarsanız bu bir yerel seçim. Biz iktidarı belirlemeyeceğiz. Belediye başkanı seçeceğiz. O yüzden genel siyasette olup bitenler, bugün doğrudan tercihleri etkilemiyor. Evlerde, sokaklarda, dükkanlarda kısacası her yerde büyük bir ilgi ve teveccüh ile karşılaşıyoruz. Görüyorum ki, seçimleri rekor oyla kazanacağız.

Bu seçim bir başka seçim

VD: Gaziosmanpaşa’da önceki seçime baktığınızda AK Parti’nin güçlü olduğu görülüyor. Bir de CHP var tabii. Siz ise rekor oyla kazanacağım diyorsunuz…

BA: Geçtiğimiz seçimlere baktığımızda öyle bir tablo göze çarpıyor ama burada iki hususa dikkat etmek lazım. Birincisi, Gaziosmanpaşalılar mevcut belediye yönetiminden memnun değiller ve aynı başkan yeniden aday olmuş durumda. İkincisi ise, her partiden olduğu gibi AK Partili kardeşlerimizden de çok ciddi bir destek alıyorum.

CHP’li kardeşlerimden de ciddi bir destek var. Ayrıca, seçim matematiğine bakıldığında CHP’nin burada seçim kazanma ihtimali yok. Şunu da ifade etmek istiyorum: Gaziosmanpaşa’da seçim kazanabilecek tek muhalefet partisi biziz.

Tüm şartları bir arada düşündüğümüzde, insanlarımıza baktığımızda, her partiye gönül vermiş vatandaşlarımızın oylarını alarak rekor bir oyla seçimi kazanacağımı düşünüyorum.

Reklam

VD: Size destek veren, aktif çalışan farklı görüşten insanlardan oluşan Bilal Ay Gönüllüleri adında bir oluşum var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

BA: Biz 500 bin Gaziosmanpaşalının hepsini, istisnasız hepsini kucaklıyoruz. Gaziosmanpaşa’nın sorunlarını çözeceğimizi bunu da ortak akılla yapacağımızı söylüyoruz.

Bu noktada, diğer siyasi partilere gönül vermiş olan insanlar, Gaziosmanpaşa ideali etrafında buluşuyorlar. Bize destek oluyorlar. Son derece de aktif ve başarışı bir çalışma yürütüyorlar.

Ben sizler aracılığıyla onlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

VD: Maçlara giden, takım atkısı takan siyasetçi çok gördük ama sizin gibi maça gidip maçı yaşayan siyasetçiyi az. Bir de Gaziosmanpaşaspor Kulübü ve taraftarları size destek açıklaması yayınladı. Ne dersiniz, seçilirseniz ilçenizin takımı Süper Lig’de top koşturacak mı?

BA: Neden olmasın diyorum. Gaziosmanpaşa, bir çok önemli futbolcuyu yetiştirmiş bir yer. Takımları futbolumuzun çınar kulüplerinden.
Biz, hem spora hem de kulüplerimize elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Bunun için de elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

VD: Siyasi kimliğinizin yanı sıra Temiz Toplum Derneği Genel Başkanısınız. Derneğiniz gerçekten uyuşturucu başta olmak üzere birçok sosyal konuda ses getiren çalışmalara imza attı. Bu çalışmaları seçilirseniz belediyeye de yansıtacak mısınız?

BA: Yansıtmak tam olarak durumu karşılamayabilir. Biz, bağımlılıkla mücadele eden bir belediye kuracağız. Bununla yetinmeyeceğiz, diğer belediyeleri de harekete geçirmek için gereken adımları atacağız.

Bununla da bitmeyecek. Gaziosmanpaşa Belediyesi olarak bir tedavi merkezi kuracağız. Bundan bir sonraki adım olan rehabilitasyon aşaması için de bir merkez kuracağız.

Bu konuda ne yapsak, hangi adımı atsak az. Çünkü söz konusu gençlerimiz.

Kentsel dönüşüm ve Gaziosmanpaşa

VD: Kentsel dönüşüm tüm İstanbul’un sorunu. Ancak sizin ilçeniz bu problemle daha fazla boğuşuyor. Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm ne durumda? Siz ne öneriyorsunuz?

BA: İlçemizde kentsel dönüşüm maalesef bir kangren halini aldı. Çünkü mevcut yönetim bunu yaparken tabiri caizse ilk düğmeyi yanlış ilikledi. Bu yüzden sonrasında bu hatalarını telafi edebilme imkânı da ellerinde kalmadı.

Peki biz ne yapacağız? İlkesel olarak şunu ifade edeyim ki, şehri mümkün olduğunca kalabalıklaştırmadan, Gaziosmanpaşalıların ilçemizde yaşama hakkını ellerinden almadan, ve rantı değil halkımızı önceleyerek bir dönüşüm yapacağız.

İnsanlarımızın net metrekarelerine net metrekare alacakları, kendi müteahhitlerini seçebilecekleri, belediyenin bir nevi garantör olarak vatandaşlarımızın hakkını koruyacağı bir sistemle bu dönüşümü gerçekleştireceğiz. Kimsenin mağdur olmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz.

VD: Sosyal medyada sık sık “Bilal Ay mı? Hasan Tahsin Usta mı?” sorusunu soran görseller görüyoruz…

BA: Az evvel de ifade ettiğim gibi seçimi kazanma ihtimali olan tek muhalefet adayı benim. Hatta Hasan Tahsin abi kusura bakmasın, seçimi kazanacak olan aday da benim. Ancak yine de bir yarıştan söz edilecekse, bu benimle Hasan Tahsin Usta arasında.

VD: Gaziosmanpaşalılarla konuşmalarınızda “Belediyeden memnunsanız Hasan Tahsin Abiye, değilseniz bana verin oyunuzu” şeklinde özetlenebilecek ifadeleriniz var. Kavga etmiyorsunuz. Bu bir yandan da bir özgüven içeriyor gibi. Sizce memnun mu ilçeniz sakinleri belediyeden. Hanginizi seçecekler?

BA: Gaziosmanpaşalılar mevcut yönetimden elbette ki memnun değil. Bunu gerek bu ifadeyi söylediğimde, gerek başka mecralarda ifade ettim, geçmişten gördüklerimden hareketle yine rahatça ifade edebilirim.

Bu noktada Gaziosmanpaşalı kardeşlerimiz büyük bir sağduyu içerisindeler. İlçemizi ve geleceğimizi önceleyerek bizi tercih ediyorlar, edecekler…

VD: “Zamanın Ruhu” hakkındaki düşünceniz nedir?

BA: Tabii bir belediye seçimi arefesindeyiz. Soruyu bu açıdan ele alalım. Zamanın ruhu artık, şehirlerin iflasına dur diyecek bir ruh. İnsanı kendisinden kopartan betona, gökyüzüne hasret bırakan imara dur diyecek bir ruh. Bu değişim ruhunu biz sokaklarda hissediyoruz. Göreceğiz, bu kendisini sandıklarda da gösterecek.

VD: Karikatür sorusu. Bu karikatür size ne ifade ediyor?

BA: Zamanın ruhu sorusuna ve kentsel dönüşüm sorusuna verdiğim cevaplar bu karikatürü özetliyor aslında.

Biz bu durumu kabullenemiyoruz. Mutlu ve huzurlu Gaziosmanpaşa’yı elbirliği ile kuracağız.

 

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here