Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (28 Ocak – 3 Şubat 2019)

0

HAFTANIN NOBEL OCAĞI:

Nobel Barış ödülünün formülünde siyasetçi ve hapis hep olmuştur. Habere şaşırmadık.

HAFTANIN DEVRİM OCAĞI :

AKP adındaki K yoksa başka manada mıydı ? Maduro ile bakarsınız bir sabah devrimin şanlı yoluna akar.

HAFTANIN ZEYBEK OCAĞI (3 KISIM) :

Zeybekçi’nin İzmir üzerinden neredeyse her güne bir mesajı düşüyor. Tabii mesajlar serbest vezin. AKİT TV’nin İmamoğlu’na reva gördüğünü İzmir’de yaşamaması dahi İzmir’in Zeybekçi’den çok uzak olduğuna delalet ediyor.

HAFTANIN FAKAT AMA LAKİN OCAĞI:

Bir Harun’dan Karun’a savrulanlar bize AB vizesine 80 euro bayılmayı makul görenler Tunç Soyer üzerinden fakat ama lakin çekiyor. Biz de dinliyoruz. Hadi dinleyelim de siz önce kendi söylediklerinizle bir çelişmeyin. Değil mi ama?

HAFTANIN MUHBİR OCAĞI :

Herkes kendini ihbar etsin. Kendini ihbar etmeyen suç ortaklığından cezaevine konsun. Nasıl fikir ama?

HAFTANIN 847MİLYON OCAĞI :

İBB vakıf ve derneklerin yakın dostu, en büyük yardımcısı, koruyucu hamisi ise; biz de mi dernekleşsek vakıflaşsak da mı kendimizi saklasak ?

HAFTANIN GOL VE OFSAYT OCAĞI :

Bir tarafta algısı sonuna kadar açık bir zihin diğer tarafta kendi bindiği dalı kesen hamaset kadrosu. Türkiye’yi turizm kurtarır ama bunun için önce akıl gerek.

HAFTANIN DEMOKRASİ OCAĞI :

Hardtalk programında hapiste gazeteci yok diyen Cumhurbaşkanı danışmanı gibi çek.

HAFTANIN OCAĞI SÖNENİ :

Hafta biterken tiyatro dünyasından bir yıldız kaydı. Turgut Arseven. Allah rahmeti ile muamele etsin.

OCAKTA HAFTANIN KELİMESİ : Manidar

Tunç Soyer’in babası üzerinden yürütülen tartışmanın damga vurduğu haftanın sözü tabii ki Manidar. Neredeyse tüm söylemlerini terse çevirebilmiş bir ittifakın babadan oğula bir absürdlüğü manidar kavramı ile rakiplerine mal etmeleri üzerine söylenecek çok şey var.
Tanıl Bora’nın yazısının tamamı linkte yer alıyor.

Ben son cümlesini vakti olmayanlar için paylaşıyorum: Manidar, manânın kıt kaynak olduğu bir zamanda, manâsızlık içinde, bir manâ arayışının alâmeti.

OCAK’TA HAFTANIN FİLMİ :

Tabii ki bugünkü Pazar yazımıza da konu olan Şüphe’yi ilk sıraya koymak ve arkasından en kısa sürede yazıya tahvil etmek istediğimiz Kefernahum’u eklemek lazım.

Her ikisi de başka sinema ürünü bu işleri sakın kaçırmayın.

OCAKTA HAFTANIN KİTABI :

Bu coğrafyanın ürettiği çoğulculuğun çok sesliliğin temsilcisi Elif Şafak’ın AŞK’ından bir kitap çıktı.
Aşkın Kırk Kuralı AŞK kitabının en sevilen bölümlerinden müteşekkil bir klon kitap bir taraftan.
Birinci Kural: Yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet Tanrı dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çoğunlukla. Yok eğer Tanrı dendi mi evvela aşk, merhamet ve şefkat anlıyorsan, sende de bu vasıflardan bolca mevcut demektir.

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI :

Alper Taş için Beyoğlu CHP adaylığı ciddi bir seçenek olarak dillendiriliyor. Umarım seçilir. Kendisi ile sıkça buluşuruz. Buluşma yerimiz İstiklal’de Demirören AVM’yi görmediğiniz tek yer olan AVM’nin bizzati kendisidir. Uptown Demirören AVM’nin altkatlarındaki AVM’likten uzak en üst katının kendince tercihe şayan bir sakin buluşma mekanıdır. Sakince konuşmak adına Demirören’e katlanır Uptown’da keyifle otururuz.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ :

Şubat deyince akla ilk gelen Abdi İpekçi’dir. Onun hayatını kaybettiği cadde bugün onun adına ithaf edilmiş ve İstanbul’un herşeye rağmen kalitesini koruyan bir noktasına ev sahipliği yapıyor. Keyifli bir Pazar öğle sonrası için Nişantaşı her zaman iyi bir seçenektir.

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ :

Muzaffer Akyol Asmalımescit’te uzun süre komşumdu. İyi ressamın tanımıdır Akyol. Narlarının patlayıp hepimize bereket getirmesi dileğimizdir. Gaye Su Akyol kızı. Baba kız ile bir röportaj yapmayı çok istiyorum. Gaye Su’yu Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı filmindeki muhteşem yorumundan anımsarsınız. Yaratıcı babanın yetenekli kızından daha iyi sözü bağlayacak ne olabilir?

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here