Vicdanıyla insan olanlar, inancıyla insan olduğunu sananlar

1

Her zaman vicdanıyla insan olanlar ile inancıyla insan olduğunu sananlar şeklinde iki çeşit insan oldu ve ne yazık abartısız inancıyla insan olduğunu sananlar hep çoğunlukta oldu.

Bu arada aldanmayın, bu netice yalnızca dindarlara müşahhas bir sonuç değildir, bu inandığı veya savunduğu ideolojinin doğru olduğunu savunan tüm insanlar için geçerlidir.

Şöyle az bir şey ideolojik veya dinsel gözlüklerinizi çıkarmayı başarsanız çevrenize neler olup bittiğini görebilirsiniz.

Bu bütünüyle sizin elinizde, yeter ki o aidiyetin rehavetinden, o gurup histerisinin sizi sarhoş eden metapsişik ortamından az biraz kurtulup, olaylara dışarıdan bir gözlemci gibi bakmayı deneyin, göreceksiniz o zaman insanların neyi paylaşmadıklarını, birbirlerini niye yediklerini (…) ve en önemlisi bu kavga içindeki yeriniz.

Deneyin, bir kere denemekten zarar gelmez, iyi insan olmak sizde bir takım kayıplara yol açabilir, ama buna karşılık olaylara temiz bir vicdanla bakmayı öğreneceksiniz ve inanın zamanla kazancınızın kaybınızdan daha fazla olduğunu göreceksniz.

En önemlisi siz artık karşılıksız, kimseyi incitmeden, kimsenin kapısına bela götürüp, kimseyi düşürmeden iyi insan olunabileceğini öğreneceksiniz.

Belki daha önemlisi artık olaylar içinde kendinizin seçim yaptığını, başkaların adınıza seçim yaptığı ruhsuz bir beden olmaktan çıkıp, vicdanıyla gören, ruhuyla hisseden bir insan olacak, gerinizden gelen çocuklarınıza iyi insan olmayı başkaları değil, kendiniz öğretebilir olacaksınız.

Vicdanı kendi hükmünde olan insanlar seçimlerini kendileri yapar, onu doğru-yanlış benzer olaylarla karşılaştırarak en doğru sonuca varmaya çalışır.

Vicdanınızla veya aklınızla seçmekten korkmayın, çünkü yanında “yanılıyor olabilir miyim” şüphesini de taşıdığınız için temkinli davranacak ve olası bir şüphede bile doğrusunu kendiniz bulmaya çalışacaksınız.

Ama unutmayın, aklınız başkaların kesesinden ise sorgulayamazsınız, sorguladığınızda sadakatiniz sorgulanacak ve muhtemelen belki de korkaklıkla suçlanacak, it gibi aşağılanacaksınız.

Muhtemelen “bunlar ne için” diye de sorgulamaymayacaksınız ve olası bir hata söz konusu olduğunda faturasını siz ödeyeceksiniz; daha kötüsü bununla kalınmayacak, hep şüpheli, hep güvenilmez eleman olarak orta yerde dolanacak, kendinizi hiçbir zamana hiç kimseye kanıtlayamayacak, ömrünüzü suçluluk duygusu ya da pişmanlıklarla tüketeceksiniz, içiniz kan ağlarken en yakınınızdaki insanlar bile sizi dinlemeyecek, anlamayacak, aksine düşmüşlüğünüzden kendilerine fayda devşirme yoluna gidecekler.

Unutmayın, yapılan her hatanın faturası iradesini teslim edenlere çıkarılır, çünkü tepedekilerin kıçını kurtarması buna bağlıdır.

Bir koca kıçlının kıçını daha da büyütmesi için kendinizi harcamayın, doğruysa varsın onlar onu yapsın, madem şeref onların, varsın o işte namusuzluklarda onların olsun, siz neden kendinizi harcıyorsunuz?

Hiç sorgulamıyor musunuz, iradi bir dahliniz olmamasına rağmen suçlanan siz olmanıza rağmen?

Siz bir olaya arabayla dahil olduğunuzda araba mı suçlu oluyor, bre akılsızlar siz niye suçlu oluyorsunuz?

Ya da madem suçtaki vasıtasınız suçun faturası neden kapınıza gönderiliyor?

Onlar bu ahmaklıklarınız sayesinde büyürken siz küçüldüğünüzden de mi bir ders çıkaramıyorsunuz?

Unutmayın, siz başkalarına iradenizi teslim ettiğiniz an bir kurbansınız, artık harcanmanız an meselesidir ve buna karar verecek olanda siz değil, o başkalarıdır.

Artık hayatınız kendinizin değildir ki, insan hayatı üzerinden varlık gösteren hiçbir dava ulvi değildir, doğru değildir, uğrunda alınmış tüm ödüller yalnızca o eşekliği kutsamak, o eşekliğe başka adaylar bulmak içindir.

Sizde bir günah keçisi ya da ödüllü eşek olmak istemiyorsanız aklınızı kullanmayı seçiniz.

İbrahim Yersiz

1 YORUM

  1. Akıl ve aklın kullanılması şüphesiz temel bir konu. Ancak, aslında kendi başına akıl yetmez beyim! Akıl, onun da kaynağı, bahşeden Allah’ı tanımadıktan ve bunun gereği ameli akledemedikten ve faydalı işler için eyleme dönüştüremedikten sonra, kendi kendine tanımlamakta zorlandığı vicdan ile gelin-güvey oluyorsa nihai analizde neye yarar? Vicdan nedir? Vicdan, İnsan, Zan hadi bakalım?….

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here