Wall Street Journal’ın başına gelen bizim gazetelerin de başına geliyor, ama bizimkiler sessiz..

  0
  Gerard Baker: WSJ yayın yönetmeni

  Yaklaşık bir ay önce (20 Ekim günü) ABD’nin en yüksek tirajlı (günlük satışı 2 milyon 378 bin 827) Rupert Murdoch’a ait gazetesi Walt Street Journal’da (WSJ) gazetelerin reklâm kaybına dair bir yazı yayımlandı.

  SUZANNE VRANICA ve JACK MARSHALL imzalı değerlendirmede, yazılı basının 2016 yılı reklam gelirlerinin yüzde 8.7’lik bir azalma yaşayacağı bilgisi veriliyordu. Bunun ekonomik kriz yılı olan 2009’da meydana gelmiş yüzde 13.7’lik azalmadan sonraki en keskin düşüş olduğu belirtilerek…

  Sonuç?

  WSJ’nin payına düşen oran daha yüksekmiş: Yüzde 21…

  Yazılı basının azalan reklam gelirleri hiç kuşkusuz internet medyasına kayıyor ve gazeteler de bu yeni duruma ayak uydurmak için tedbirler alıyorlar.

  Harvard Üniversitesi ile irtibatlı NimanLab’ın bildirdiğine göre, en fazla düşüş yaşayan WSJ bugünden başlayarak okurlarını şaşırtan bir dizi tedbir almakta. Kendisine dünya çapında şöhret ve itibar kazandıran bazı bölümlerinden vazgeçiyor; bazılarını da başka bazısıyla birleştiriyor…

  Üzülüyoruz bu mesleğin mensupları olarak, ama ne yapabiliriz?

  WSJ'ın küçülen bir bölümünde çalışanların son günü Twit'i
  WSJ’ın küçülen bir bölümünde çalışanların son günü Twit’i

  Donald Trump’un damadı Jared Kushner’in sahibi olduğu 30 yıllık New York Observer gazetesi de bu haftadan başlayarak bayilerde satılan ve abonelere dağıtılan yazılı nüshasına son verdi; gazeteye bundan böyle yalnızca internet üzerinden ulaşılabilecek.

  Reklam
  New York Observer, yazılı nüshası tarih oldu
  New York Observer, yazılı nüshası tarih oldu

  YORUM YAZ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here