Washington’dan Türkiye’ye yaptırım tehdidi.. Trump’tan “Türk ekonomisini mahvederim” salvosu..

0

Türkiye’nin hazırlandığı Fırat’ın doğusuna askeri operasyon kararı ABD’yi karıştırdı. Dün (Pazar) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesi iki ülke arasında askeri harekat konusunda mutabakat sağlandığı kanaatini oluşturmuştu.

Trump Twitter hesabından ülkesinin Suriye’den askerlerini çekeceğini, Suriye ile ilgilenme konusunun Rusya ile Türkiye’ye bırakılacağını açıkladı.

Ankara’nın bu açıklamayı operasyona ‘yeşil ışık’ olarak algıladığının anlaşılması üzerine, bu sabahtan itibaren Washington’dan birbiri ardına mesajlar duyulmaya başladı.

Son seçimde Trump’ın karşısına cumhurbaşkanı adayı çıkmış olan eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, Trump’ın kararının ülkesinin destekçisi olan müttefiklerine ve ABD’ye ihanet olduğuna dair bir Twitter mesajı yayınladı.

Genellikle Trump’ın politikalarına sahip çıktığı bilinen Cumhuriyetçi Parti senatörü Lindsey Graham ise daha da ileri giderek Türkiye’nin Suriye’ye operasyon başlatması durumunda Senato’yu harekete geçirerek geniş kapsamlı yaptırımlar çıkartacağını, bunun yanında NATO üyeliğinin askıya alınmasını isteyeceğini açıkladı.

Başka politikacılardan da Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’den çekme ve ülkeyi Rusya ile Türkiye’ye bırakma kararına tepkiler geldi.

Gelişmeler üzerine, Trump, yeni bir Twitter mesajıyla eleştirilere cevap verme ihtiyacı duydu. Bu mesajında Trump’ın Türkiye için hiç de hoş olmayan küstah bir tavır sergilediği görüldü. Trump, mesajında, Türkiye Suriye’de çizgi-dışı bir operasyon yaparsa Türk ekonomisini çökerteceğini, bunu geçmişte de yaptığını yazdı.

Aynı mesajında, Trump, Suriye’de IŞİD ile mücadeleyi de Türkiye’ye bıraktığını açıkladı.

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here