Yağlar kasa dönüşemez!

1

Popülerliğini hiç kaybetmeyen bir konuyla karşınızdayım. Merak etmeyin, yağlar kasa dönüşemez. Kaslar da yağa dönüşemez. Yani siz sporu bıraktığınızda veya kötü beslendiğinizde kaslarınız yağa dönüşmüyor. Sadece kaslarınızın boyutu küçülüyor ve o boşluğu yağlar dolduruyor. Vücudun mekanizması sadece spor yapıp doğru beslendiğimiz zaman yağları yakmaya başlıyor ve kasları yapım aşamasına sokuyor. İki farklı dokunun birbirine dönüşebilme ihtimali yoktur yani.

Peki kas kaybetmeden nasıl yağ yakabiliriz?

Öncelikle şok diyetler dediğimiz kalorisi çok kısıtlı diyetler kas kaybına sebep olur. Kas kaybının olmaması için diyetin kalorisinin çok düşük olmaması ve yeterli protein içermesi gerekir. Günlük alınması gereken protein miktarı ise fiziksel aktivite düzeyine göre 0.8-1.5 gr/kg arasında değişir.

Hayvansal protein, yumurta

Kas kütlesini artırmak için beslenme nasıl olmalı?

-Hayvansal proteinler (et çeşitleri, yumurta, süt, peynir) tüketilmeli. Alınması gereken protein miktarı kişiye göre değişir.

-Günlük yağ ihtiyacı %25-30 aralığında olmalı. Bazı kişiler hiç yağ tüketmeyeyim yağlanırım diye düşünüyor olsa da yağ testesteron hormonu salgısını artırarak kas yapımını hızlandırır. Fakat yağ türünün doymamış yağlar olması gerekir. Zeytinyağı, ceviz gibi bitkisel yağlar tercih edilmeli.

-Karbonhidratlar yeteri kadar tüketilmeli, karbonhidratsız beslenilmemeli. Meyve, sebze, kurubaklagil ve tahıllar kasların enerjisi için gereklidir.

-İyi bir gece uykusu sağlanmalı.7-8 saat uyku kasların gelişimi ve dinlenmesi için önemlidir.

-Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında yeterli, dengeli ve çeşitli beslenilmeli. Böylece yapılan egzersizin sonuçlarına ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı günler…

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here