Yangınla mücadele çalışmalarına ilişkin son durum..

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Manavgat’ta aralıksız sürdürülen yangınla mücadele çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“(Manavgat) 6 uçak, 2 insansız hava aracı, 2’si yönetim 17 helikopter, 1878 araç ve 6 bin 500’den fazla personelle çalışmayı sürdürdük. Azerbaycan’dan yarın sabah 1 uçak ve içerisindeki 10 personel ve 40 itfaiye aracıyla da 150 personel karadan ülkemize gelecekler. Özel şirketten bulup da kiraladığımız 4 uçak Isparta Havalimanı’na indi. Bir şirketimizin, İsrail’deki bir şirketten kiraladığı 2 uçak da yarın ülkemize gelecek. Uçuş izinleriyle ilgili tüm işlemleri tamamladık. Pakistan, Polonya, Gürcistan, Kazakistan, Bosna Hersek, ABD, Kanada ve Japonya’dan bazı yardım teklifleri geldi.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise yangında evi zarar gören 912 kişiye yaklaşık 13 milyon lira nakdi yardım yapıldığını söyledi. Yangında doğrudan etkilenen 722 vatandaşın yaralı olduğunu belirten Kurum, 708’inin tedavilerinin tamamlandığını açıkladı. Günde ortalama 14 bin vatandaşa yemek dağıtıldığını anlatan Kurum, şu ana kadar bölgeye gelen nakdi yardımın 47,5 milyon lira olduğunu belirtti.

Gündoğmuş'taki yangında mahsur kalan kaplumbağayı orman işçileri kurtardı

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde süren orman yangınında mahsur kalan kaplumbağayı orman işçileri kurtardı.

Ortakonuş Mahallesi’ndeki ormanlık alanda, 29 Temmuz’da çıkan ve rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılarak yerleşim yerlerini tehdit eden yangın sürüyor. İlçe merkezine yaklaşması önlenen ve kısmen kontrol altına alınan yangından ormanlık alandaki hayvanlar da etkileniyor.

Sabah saatlerinde alevlerden kaçarak yol güzergahından ilerlemeye çalışan bir kaplumbağa Gündoğmuş Orman İşletme Müdürlüğü Şefi Ender Erol’un dikkatini çekti. Güvenli bir bölgeye alınan kaplumbağaya orman işçilerince su verildi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here