Yargıçlar Sendikası Başkanı Pehlivan: Eşitlik ilkesine uygun infaz düzenlemesi yapılmalıdır

0

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan, infaz düzenlemesini değerlendirdi. Twitter hesabından yazan Pehlivan, şunları ifade etti:

“Her türlü siyasi kaygıdan uzak, çok hızlı bir şekilde, hukukun temel ilkeleri gözetilerek, eşitlik ilkesine uygun infaz düzenlemesi yapılmalıdır. Cezaevlerindeki tutuklu, hüküm özlü ve hükümlülerin canını, sağlığını korumak devletin sorumluluğundadır. Yarın çok geç olabilir.”

Başkan Yardımcısı Nuh Hüseyin Köse ise “Olağanüstü dönemlerde çıkartılan af ve infaz düzenlemelerinin amacına uygun olması beklenir. Ölümcül salgın nedeniyle çıkartılacak infaz düzenlemesinin amacı, yaşam hakkının korunup, kitlesel ölümlerin önüne geçmektir. Bu durumda, yaşamlar arasında tercih yapmamak esas olmalıdır. Basın ve ifade özgürlüğünü kullanırken suç işledikleri iddiasıyla tutuklananlar ve benzer nedenlerle hükümlü olanların infaz düzenlemesinde cinsel suçlular kadar ilgi görmemeleri, vicdanları yaralayacaktır. Umarım daha adil ve kapsayıcı bir düzenlemeyle cezaevleri boşaltılır.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here