Yargısız infaz, keyfi tutuklamalar ve gözaltına alma gibi eylemler için de yaptırım..

0

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, insan hakları ihlali yapan kişi, kurum ve kuruluşlara yaptırım uygulanmasını sağlayacak yeni “küresel insan hakları yaptırım rejimini” kabul etti. AB yaptırımları, “Yargısız infaz, keyfi tutuklamalar ve gözaltına alma” gibi eylemler için de geçerli olacak.

AB Konseyi’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre AB, ilk kez dünya çapında ciddi insan hakları ihlalinde bulunan, ihlallerinden sorumlu olan, bunlara karışan veya bunlarla ilişkili olan bireyleri, devlet veya devlet dışı aktörleri hedef alabileceği bir karar aldı. AB yaptırımları, “soykırım, insanlığa karşı suçlar, ciddi insan hakları ihlalleri, tacizleri, işkence, kölelik, yargısız infazlar, keyfi tutuklamalar veya gözaltına alma gibi eylemler için geçerli olacak.

AB’nin yaptırımları seyahat yasağı, varlıkların dondurulması ve AB içindeki kişi ve kuruluşların yaptırım listesine alınanlara doğrudan veya dolaylı fon sağlamasının yasaklanmasını da içeriyor. Yaptırım kararı üye bir ülkenin veya AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi’nin teklifiyle alınabilecek.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here