Yargıtay Balyoz sanıklarını yeniden yargılayacak

0

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çetin Doğan ve Engin Alan dahil 6 Balyoz davası sanığı hakkında verilen beraat kararının bozulmasını istedi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yeniden görülen “Balyoz Planı” davasında, sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç’a verilen beraat kararını “usul ve yasaya aykırı olduğu” gerekçesiyle temyiz etmiş, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Aydın da, 7 sanık hakkında verilen beraat kararının bozulması istemiyle Yargıtay’a başvurmuştu.

Temyiz dilekçesinde mahkemenin tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdiğini hatırlatarak, “Sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç’ın, atılı suçtan ayrı ayrı mahkumiyetlerine karar verilmesi gerekirken beraat etmelerinin usul ve yasaya aykırı olduğu kanaatiyle Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin söz konusu kararının bozulmasına karar verilmesi kamu adına arz ve talep olunur” ifadeleri kullanıldı.

Dava yeniden görülürse, o sırada 1. Ordu Komutanı olan Org. Çetin Doğan’ın (e) 5-6 Mart 2003 tarihinde düzenlediği tatbikat seminerinde konuşulanların ses kayıtları kanıt olarak yeniden değerlendirilecek.

O kayıtlara göre, seminerde 200 bin kişinin tutuklanacağı ve İstanbul’da gözaltına alınanların Fenerbahçe Stadı’na doldurulacağı da konuşulmuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here