Yarım milyon Uygur çocuğu yatılı okula yerleştirildi..

1

Uygurlara yönelik baskıcı politikası nedeniyle tüm dünyada eleştirilen Pekin yönetiminin, ailelerinden ‘zorla’ ayırdığı yarım milyon Uygur çocuğu yatılı okullara yerleştirdiği idda edildi.

Amerikan New York Times gazetesi, Pekin hükümetine ait bir internet sitesine dayandırdığı haberinde, iktidardaki Komünist Parti’nin asimile politikası kapsamında “Parti ve ülkeye sadakat aşılamak amacıyla” yarım milyon Uygur çocuğu Sincan Bölgesi’nde yapılan yatılı okullara yerleştirdiğini yazdı.

Gazete ayrıca hükümetin sitesinde yayımlanan ‘planlama belgesine’ göre yatılı okulların sayısının artırılmasına yönelik büyük bir çaba olduğunu da belirtti. Gazete, çocukları bu tarz yatılı okullarda okuyan Uygur ailelerle yaptığı söyleşiler sonucunda da Pekin’in, Uygur çocuklara küçük yaşlarda uyguladığı asimilasyon uygulamalarıyla ‘kendi kültürlerinden oldukça uzak bir hayat tarzı’ aşılamaya çalıştığını iddia etti.

Çocuğu Hotan’da yatılı bir ortaokulda okuyan aile gazete verdiği demeçte, Sadece Çince eğitim alan çocuklarının her geçen yıl kendilerinden biraz daha uzaklaştığını hissetlerini anlatıyor. Çevresi demir tellerle çevirili olduğu iddia edilen yatılı okulların ayrıca çocuklarını okutmaya maddi gücü yetmeyen bazı aileler için de cazip geldiği söylendi. Gazeteye göre, fakir aileler çocuklarının iş bulabilmesi için bu okulların anahtar olabileceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz aylarda İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de Çin yönetimine, ailelerinden zorla kopardığı Uygur ve Doğu Türkistanlı diğer Türk kökenli azınlıklara mensup çocukları derhal teslim etmesi çağrısında bulunmuştu.

Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak, Kırgız, Tatar ve diğer Türk kökenli toplumlara atıfla İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin’in 2017’den bu yana ‘Terörizmle sert mücadele’ adı altında en az 1 milyon Uygur ve Türk kökenli diğer Müslümanları gözaltına aldığı ve yasa dışı siyasi eğitim kamplarına gönderdiğini belirtmişti.

Örgüt ayrıca Çinli yetkililerin gözaltına alınmış ya da toplama kamplarına gönderilmiş ebeveynlerin çocuklarını alarak devlet gözetimindeki çocuk esirgeme kurumlarında ve benzeri yatılı okullarda tuttuğu ifade etmişti.

ABD’den eleştiri

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını eleştirdi. Twitter’dan açıklama yapan Pompeo, Çin’in Uygur Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlallerine tepki gösterdi.

Dini özgürlüklerin korunmasına ve saygı gösterilmesine vurgu yapan Pompeo, “Çin Komünist Partisi tarafından Tibet’ten Sincan’a kadar uygulanan baskı politikasının terörizm ile alakası yok. Çin Komünist Partisi, kendi vatandaşlarının kültür ve inançlarını yok etmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Euronews

1 YORUM

  1. Çin komünist partisi böyle taktikleri Batı’dan aldı. Özellikle Kuzey Amerika’ya yerleştikten sonra kızılderili tabir edilen yerlilere yapıldı bu muamele. Araya kiliseleri ve dindar aileleri de koydular. Binlerce çocuk ailesinden koparıldı (Meraklılar internetten araştırabilir; hala daha kayıtları vardır bu olayların). Geçmişte kalan bu kötü olaylardan ABD ve özellikle Kanada neden sonra özür dileme noktasına geldi.

    Bugün, Çin’in yaptığı kesinlikle çok daha kötü bir şey, gel de komuniste anlat. Bu konuda çok daha kör ve gaddarlar. Bu işi ideolojik ve asimilasyon amacıyla yaptığı kesin. Bundan öte tanrı-tanımaz oldukları için bu çocukların dini törelerine hiç aldırış etmezler, örneğin, domuz eti yediriyorlardır. Hatta toplumda bunlar kırılsın bir işe yaramasın diye uyuşturucu müptelası olarak da mezun edebilirler bu çocukları….

    Şimdi, Batı basını bu konuda Çin’i eleştirse cevap hemen hazır; “Kuzey Amerika, bunun benzerini daha önce yaptı. Siz yapınca iyiydi bize gelince kötü. Bunu bizim yapmağa hakkımız yok mu? İç işlerimize karışamazsınız” diyecektir. Birleşmiş Milletler ne yapar, artık orası meçhul.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here