Yeni kurallar getirildi.. Biri konuşurken diğer adayın mikrofonu kapalı olacak

0

ABD Başkanı Donald Trump ile Demokrat başkan adayı Joe Biden bir kez daha karşı karşıya gelecek. Son gelişmelerin ardından ABD’de üçüncü ve son başkanlık canlı yayın tartışması, 22 Ekim’de Tennessee eyaletinin Nashville kentinde yapılacak.

Televizyon tartışmasında, tarafların birbirlerinin ve moderatörün sözünü kestiği anların yol açtığı rahatsızlığın ardından Başkanlık Münazaraları Komisyonu (CPD) 22 Ekim’deki tartışma için yeni kuralları açıkladı.

90 dakika sürecek tartışma 15 dakikalık dilimlere ayrılacak ve 6 konu başlığı olacak. Adaylara her konu başlığının ardından verilen 2’şer dakikalık açılış konuşması sırasında diğer adayın mikrofonu kapalı tutulacak. Ayrıca, 15’er dakikalık bölümler karşılıklı atışma şeklinde devam eder, kalan zamanda da adaylar birbirinin sözünü keser ya da gereksiz müdahalede bulunursa, kesintiye uğrayan süre kadar karşıdaki adaya ek süre verilecek.

ABD’de, televizyon aracılığıyla geniş kitlelere ulaşan ilk başkanlık tartışması, Cumhuriyetçi Parti adayı, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile Demokrat Parti adayı Senatör John F. Kennedy arasında 1960 yılında yapılmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here