Yeni Zelanda’da koronavirüs hastası kalmadı..

0

Yeni Zelanda, koronavirüsle mücadelede önemli bir aşamayı daha geride bıraktı. Son 17 gündür yeni vaka tespit edimeyen ülkede, bilinen son COVID-19 hastasının da iyileştiği açıklandı.

Başbakan Jacinda Ardern, ülkede salgının bittiğini Covid-19 yasaklarının salı gününden itibaren kalkacağını söyledi: “Ülkedeki alarm durumunu bu geceden itibaren birinci seviyeye çekiyoruz. Kamusal etkinlikler ya da özel etkinlikler bir kısıtlama olmadan devam edebilir ve hiçbir engel ve yasak olmadan perakende ve hizmet sektörleri çalışmalarına devam edebilir. Bütün toplu taşıma araçları çalışmaya devam edecek.”

Ancak Yeni Zelandalı sağlık yetkilileri, ülkeye yurt dışından yeni vakalar gelmesi olasılığına karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Ülkede 28 Şubat’tan beri ilk kez aktif vaka bulunmamasının virüsle mücadelede “önemli bir işaret” olduğunu belirten Yeni Zelanda Sağlık Direktörü Ashley Bloomfield, “Ancak daha önce de söylediğimiz gibi, COVID-19’a karşı tetikte olmaya devam etmemiz şart.” ifadesini kullandı.

Uzmanlara göre 5 milyon nüfusa sahip Yeni Zelanda’nın virüsle mücadelesindeki başarısında, ülkenin coğrafi konumunun yanı sıra Başbakan Jacinda Ardern’in gösterdiği liderlik de önemli rol oynadı.

Yeni Zelanda, pandemi sürecinde Ardern’in talimatıyla 19 Mart’ta sınırlarını yurt dışına kapatarak ülke içinde sıkı karantina önlemleri uygulamaya başlamıştı.

İlk korona vakasının Şubat ayının sonunda görüldüğü Yeni Zelanda’da şu ana kadar bin 500’ün üzerinde insanda virüs tespit edildi, 22 kişi COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Kaynak: DW Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here