Yeni Zelandalı ragbici Williams’tan Uygur Türklerine destek.. Ekonomik menfaatleri insanlığa tercih ettiğimiz üzücü zamanlar

0

Yeni Zelandalı dünyaca ünlü ragbi oyuncusu Sonny Bill Williams, sosyal medya hesabından Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine sert tepki gösterdi.

Din değiştirip 2009’da Müslüman olan Williams, Twitter’dan “Uygurlar” etiketiyle yaptığı paylaşımda, “Ekonomik menfaatleri insanlığa tercih ettiğimiz üzücü zamanlar.” ifadesine yer verdi.

Williams’ın paylaştığı iletide, Çin bayrağının resmedildiği bir el, Doğu Türkistan bayrağının bulunduğu eli bileğinden tutarak büküyor. Doğu Türkistan’ı temsil eden mavi beyaz bayrağın bulunduğu elden ise kan damladığı görülüyor. Ayrıca sporcu, iletisinde, Uygurlara kalp ve dua emojileri de gönderdi.

Ekim ayında Toronto Wolfpack ile 2 yıllık sözleşmeye imza atan Williams, 10 milyon dolarlık gelirle dünyanın en çok kazanan ragbi oyuncusu unvanını almıştı. Ragbinin yanı sıra ağır sıklet boks ile de ilgilenen 34 yaşındaki Sonny Bill Williams, inancının kariyerinde zor zamanları atlatmada en büyük destekçisi olduğunu dile getirmişti.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal’de oynayan Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil de Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini ve buna sessiz kalan Müslüman dünyasını sosyal medya hesabından eleştirmişti.

BM verilerine göre Çin, Doğu Türkistan’da inşa ettiği toplama kamplarında bir ile 3 milyon arasında Müslümanı tutuyor. Diasporada yaşayan Uygurlar, Çin yönetimini, toplama kamplarında asimilasyon faaliyetleri ve soykırım yapmakla suçluyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here