Yeniden milletvekilliği vasfını kazandı..

0

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesinin “hak ihlali” kararına ilişkin Başkanlık Tezkeresinin TBMM Genel Kurulunda okunmasının ardından, yeniden milletvekilliği vasfını kazandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının konuya ilişkin tezkeresi şöyle: Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna;

Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun iki yıl altı ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ilişkin Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 21/2/2018 tarihli ve esas 2017/490, karar 2018/80 sayılı Kararı’nın onanmasına dair Yargıtay 16. Ceza Dairesinin 28/1/2021 tarihli ve esas 2020/835, karar 2021/398 sayılı Kararı sonrasında, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 83’üncü maddesinin üçüncü fıkrası ile 84’üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca Cumhurbaşkanlığı tarafından Başkanlığımıza gönderilen 11/3/2021 tarihli tezkerenin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 17/3/2021 tarihli 60’ıncı Birleşiminde bilgiye sunulmasıyla milletvekilliği düşmüştür.

Genel Kurulun bilgisine sunulan mahkûmiyet kararı hakkında bu kez Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 14/7/2021 tarihli ve esas 2021/229, karar 2021/232 sayılı Kararı’yla “Anayasa Mahkemesinin 1/7/2021 tarihli, başvurucu hakkında vermiş olduğu hak ihlali kararı uyarınca hükümlünün yeniden yargılanmasına, kesinleşmiş hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına, sanık hakkında yasama dokunulmazlığı kaldırılıncaya kadar yargılamanın durmasına, sanığın yasama dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığına yazı yazılarak sanık hakkında fezleke düzenlenmesinin istenilmesine,” karar verildiği hususu Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 14/7/2021 tarihli yazısıyla Başkanlığımıza bildirilmiştir.

Bu çerçevede söz konusu yazı ile ekindeki mahkeme kararı örneğinden Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verilen ve 17/3/2021 tarihli 60’ıncı Birleşimde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun bilgisine sunulan kesin hükmün ortadan kalktığı anlaşılmakta olup, keyfiyet Genel Kurulun bilgilerine sunulur.

Mustafa Şentop

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı

Resim

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP’li milletvekilleri eşliğinde alkışlarla Meclis Genel Kurul salonuna girdi.

Milletvekili sıfatını tekrar kazanan Gergerlioğlu, basın mensuplarının soruları üzerine, “Siyasi iktidar benden adeta öç aldı. Gözaltına alınırken darp, hakaret gördük. Bunu da doktor raporuyla belgeledik. Özgürlüğümü gasp ettikleri yetmezmiş gibi bir de yaşamımı gasp ettiler” dedi.

Verilen kararı kendi benliğinde kabul etmediğini belirten Gergerlioğlu, AYM’nin, önceki yargı süreçlerine ders veren bir karara imza attığını belirtti. Gergerlioğlu, “A’dan Z’ye benim, 5 yıldır büyük haksızlıklara uğradığımı söylüyordu bu karar” dedi.

Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Benim hakkım gasp edilmedi, halkın da hakkı gasp edildi. Çünkü halkın iradesini temsil etmeme rağmen bana bu haksızlığı yaptılar; adeta halk cezaevine girdi. 90 gün boyunca cezaevinde adalet ne zaman gelecek diye bekledim. Allaha şükürler olsun. Bütün söylediklerimizde haklı çıktık. Yargı kararının siyasi olduğunu söyledik; haklı çıktık. Meclis’in bunu AYM kararına okumamasını söyledik; haklı çıktık. Meclis Başkanlığı bana ‘Pardon’ diyor. Beni sevenler, halkım her türlü üzüntüyü yaşamış; Meclis Başkanlığı diyor ki ‘Pardon, gelebilirsin.’ Yani Meclis Başkanlığı istese bekleyebilirdi. ‘Bu Meclis için ikinci bir ayıptır’ dedik. ‘İkinci defa aynı yanlışı yapıyorsunuz’. Yanlışı yaptılar ve tarihi bir hataya imza attılar.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here