Yerli Otomobili Yapalım Fakat Bursa’da Değil

1

Yerli otomobilin lansmanı farklı bünyelere farklı tesir etti. İktidar yanlıları kayıtsız destekledi. Muhalifler ise bölündü. Bir kısmı desteklerken bir kısmı da tereddütle yaklaştı konuya.

Açıkçası yıllar yıllar sonra dünya ne hale gelecek bilemeyiz. Otomobil dediğiniz aygıtın temel formu hiç değişmedi. Tabii ki teknoloji sürekli bir biçimde dönüştürüyor bu 4 teker aygıtı. Ancak karoserin üzerinde 4 tekerin ve kaportanın hakimiyeti devam ediyor.

Yerli otoyu hayal eden AKP’nin sicilinde yerli uçak afişi olması, biraz işleri sulandırsa da prototip üzerinden ortaya konulan perspektife itiraz etmek genelde pek mümkün değil.

Otomobilin yerlisine itiraz etmek mümkün olmasa da, bu yatırımın Bursa’da planlanmasına itiraz hakkını muhafaza etmek gerekir diye düşünüyorum.

Tofaş ve Renault’nun da bulunduğu Bursa’ya yeni otomobil fabrikası inşa etmek bana hiç yaratıcı gelmedi doğrusu. Türkiye’de kaydadeğer tüm yatırımların Marmara kıyısına dizilmesine yeni bir örnek oldu bu proje.

780 bin km2’lik kocaman bir ülkemiz var ama sanki bunun 10’da birinde yaşıyoruz. Nüfusun 4‘te 1’i zaten İstanbul ve civarında. Pergeli biraz daha genişlettiğinizde işler daha da tuhaf görünüyor.

Trabzon’dan Antakya’ya kadar kocaman kıyı şeridine sahibiz ama Marmara ve civarına bağımlıyız. Limanlar fabrikalar bu bölgeye yığılmış.

Yeni bir otomobil fabrikasını Bursa’ya inşa etmek bu bölgedeki yan sanayi ve destekleyici sanayi dikkate alındığında akla ilk gelen alternatiftir. Ancak bu yatırımı ülkenin mevcut kaynaklarını azami düzeyde tüketmek peşindeki bir yabancı yatırımcı yapmıyor. Neredeyse bir kamu girişimi olarak hayata geçen proje için devlet tüm kaynaklarını fedaya hazır.

Reklam

Madem bu proje bir devlet projesi, madem özel girişimciliği savunması gereken, görünmez ele inandığı varsayılan sağcılar tüm odaklarını kamunun kaynakları ile araba yapmaya adamış, o zaman böyle bir proje neden ezbere bir adrese kaydediliyor?

Size Çankırı’nın ağaçsız bozkırını abad edecek bir otomobil fabrikası hayal etmek çok mu mantıksız? Madem yatırımları devlet yapıyor, o zaman kamusal kaynakları kullanırken bölgesel eşitsizliği gidermek de bu işin ekstra çıktısı olamaz mı?
Madem kamu otoritesi bu kadar iştahlı ve tüm riskleri almaya hazır, neden bu işi geçmişin hazır altyapısı üzerine bina ediyor?

Genç Cumhuriyet’in Karabük’te, Ereğli’de oluşturduğu üretim vahalarının yarattığı sıfırdan üretim kültürünü bundan 100 sene sonra dahi yakalayamamaktan hicap duymamak elde mi?
Yerli otomobil için yapılan lansmanın aynı zamanda ülkenin derinlerinde kavruk kalmış bir bölgeye can suyu vermesini hayal etmek çok şey istemek midir?
Bursa’nın şeftali bahçelerini yeterince fabrikaya dönüştürmedik mi?
Bursa’ya bu saatten sonra yapacağınız fabrikanın marjinal katkısı nedir?

Partizanlıkta yeterince kendini ispat etmiş iktidarın; zorlayarak kazandığı kaydadeğer tek büyükşehir olan Bursa’yı, bir kez daha ödüllendirdiğini düşünmek için dahi çok sebep var.

“Yerli otomobili yapalım ama Bursa’da yapmayalım.” Çankırı’da yapalım, Bayburt’ta yapalım, Uşak’ta yapalım. Mardin’de, Diyarbakır’da, Van’da yapalım. Yan sanayi de gelsin bölgesel bir dönüşüme bu fabrika öncülük etsin.

Almanya’da otomotiv endüstrisi vardır ama Almanya’da bütün arabalar Stuttgart’ta üretilmez. Mercedes’in ana vatanı Stuttgart sanılır ama Bavyera’da da Thurungia’da da Mercedes’in parçaları üretilmektedir.
Almanya ‘nın her köşesinden otomotiv fışkırmaktadır. Bizi kıskanan Almanya’nın otomotive değmeyen eyaleti neredeyse yoktur.

Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesine kimse itiraz edemez.
Ama Türkiye’nin geçmiş hastalığı olan eşitsiz gelişme stratejisine itiraz bir vatan görevidir.
Türkiye’nin hep aynı bölgelerini şişiren bu projeler artık sorgulanmalıdır.
Ülkenin tüm bölgeleri için sanayi, hizmetler ve tarım üzerinden yeniden düşünme zamanı geçmiştir.

AKP’nin diğer tüm alanlarda gösterdiği “ben yapar, oldururum” tavrının bir örneğini de burada görmek istemiyoruz.
Yerli otomobili de, Bursa’nın ballı şeftalisini de aynı zamanda istiyoruz.
Ülkenin üzerinde o çok önem verilen insansız hava araçlarını biraz gezdirin.
Size bu ülkenin binlerce atıl km2’sinin söyleyeceği çok şey var.
Ve bu belki kendi otomobilini üretmekten çok daha önemli…

Reklam

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here