Yeşiller Partisi’ne alındı belgesi verilmediği iddiasını Meclis gündemine taşıdı..

0

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Yeşiller Partisi’ne ‘alındı belgesi’ verilmediği iddiasını sordu.

Meclis Başkanlığına Soylu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Yeneroğlu, şunları ifade etti: “Siyasi Partiler Kanunu’nun 8. maddesinin 3 ve 5. fıkralarındaki; ‘Siyasi partiler, aşağıdabelirtilen bildiri ve belgelerin, İçişleri Bakanlığına verilmesiyle tüzel kişilik kazanırlar. (…) Bilgi ve belgelerin alındığı anda, İçişleri Bakanlığınca bir alındı belgesi verilir.’ hükümlerine rağmen gerekli kuruluş belgelerini İçişleri Bakanlığı’na 21 Eylül 2020 tarihindesunan Yeşiller Partisi’ne aradan geçen 11 aylık süreye rağmen ‘alındı belgesi’ verilmediği ve böylece partinin tüzel kişilik kazanmasının engellendiği iddia edilmektedir.”

Bu bağlamda Mustafa Yeneroğlu, şu soruları yöneltti: “Yeşiller Partisi, 21.09.2020 tarihinde gerekli belgeleri ile İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunmuş mudur?

Parti kuruluş bildirisinin alındığı anda verilmesi gereken ‘alındı belgesi’nin YeşillerPartisi’ne verilmediği iddiası doğru mudur?

Bildirim anında verilmesi gereken ‘alındı belgesi’ Yeşiller Partisi’nin kuruluş bildirimini yaptığı tarih üzerinden 11 ay geçmiş olmasına rağmen kendilerine verilmemişse neden verilmemiştir ve partinin tüzel kişilik kazanması hangi gerekçelerle engellenmektedir?”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here